site.btaОБНОВЕНА Дипломат не е професия, а призвание и отговорност, каза Мария Габриел при отличаването на победителите в конкурса „Жените и дипломацията – посланик за един ден“
Искам да откроя вашите идеи за това, че дипломат не е професия, а призвание, мисия, отговорност. Това каза вицепремиерът и външен министър Мария Габриел в приветствено слово на церемонията по награждаването на победителите в конкурса „Жените и дипломацията – посланик за един ден“ в Министерството на външните работи (МВнР).
На 19 октомври имахме среща и се обединихме около това да има повече жени в дипломацията и да има повече подкрепа за младите момичета, така че силните страни на жените да променят света към по-добро, подчерта Габриел.
Тя благодари на журито - проф. д-р Ингрид Шикова, катедра „Европеистика“, Софийски университет; Кирил Вълчев, генерален директор на БТА, и Петър Крайчев, генерален директор „Двустранни отношения“, МВнР, за готовността им да поемат тази нелека задача. Изключително признателна съм за вашия професионализъм и отговорност, заяви Габриел. Вицепремиерът и външен министър благодари и на участниците за техните идеи, вдъхновение и талант. Прочетох всички есета, подчерта Габриел.
Тя отбеляза, че на участниците не им е убегнало, че за да станеш диполомат, изминаваш път. Дипломатът има палитра от качества – според вас аналитичен и бистър ум, да отсяваш информацията, да решаваш спор преди да е избухнал, да вдъхновяваш и вдъхваш идеи, цели и политики, изтъкна вицепремиерът и външен министър.
Според нея впечатлява, че посланията на участниците са към всички млади хора, които са извън София. Не само ако си роден и учиш в София, можеш да бъдеш дипломат, каза Габриел.
Впечатляват няколко неща – вашето желание чрез дипломацията да се обединяват хората, посочи Габриел. По думите ѝ дипломатът създава стабилни отношения, които устояват на времето, работи за един по-справедлив свят. Много силна е вашата ангажираност за големите каузи – борбата с бедността, всички теми, свързани с по-доброто здравеопазване, ролята и достъпа до образование, климатичните промени, каза Габриел и изтъкна, че темата за правата на човека присъства във всяко есе.
Казвате силно „не“ на езика на омразата и силно „да“ на културната дипломация. Темата за добротата, доброто изключително впечатлява, отбеляза Габриел. Тя отбеляза, че се радва в есетата да види, че е загатнато и за първата българка дипломат Надежда Станчова. Някои са дали и други примери. Търсете още и още, защото още много жени дипломати заслужават да им се даде видимост на тяхната мисия – за мир, за решаване на световни предизвикателства, за това да правят света по-добър, заяви вицепремиерът.
Посланиците са творци, а техните послания са като бои върху платното, каза Габриел. Посланик започваме с „П“ като преданост, „О“ като отговорност, „С“ като сътрудничество, „Л“ като любознателност, „А“ като ангажираност, „И“ като инициативност, „К“ като култура. Надявам се всички заедно да намерим най-подходящата думичка за „Н“ – това ще стане предизвикателството ни за следващите инициативи, каза още Габриел.
Победителките в групата на младите жени от 18 до 25 години ще имат възможността да споделят един ден с жена дипломат в представителството на нейната страна в София, а тези в групата на момичетата от 14 до 17 години ще участват в учебно посещение на Народното събрание, Министерския съвет и Министерството на външните работи.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text