site.btaКабинетът разгледа мащабни инвестиции, вследствие на които ще бъдат разкрити близо 600 работни места
Кабинетът разгледа мащабни инвестиции, вследствие на които ще бъдат разкрити близо 600 работни места, съобщиха от правителствения пресцентър.
Одобрен е проект на Меморандум за разбирателство с „Алкомет“ АД. в Шумен. Дружеството ще разшири алуминиевото си производство с инвестиция от 136 милиона лева. Това ще създаде 160 нови работни места. Проектът цели производството на алуминиеви сплави за електромобили и разширяване на продукцията за автомобилопроизводство и соларни панели.
Правителството одобри също така Меморандум за разбирателство с „Шнайдер Електрик България“ ЕООД. Това е друг ключов проект в пловдивската община Марица, който предвижда създаването на умна производствена сграда с иновативни технологии и възобновяеми източници на енергия. Това ще бъде първото такова предприятие в Централна и Източна Европа. Инвестицията е за 107 милиона лева и чрез нея ще бъдат създадени поне 105 работни нови места, съобщиха от Министерския съвет.
Меморандум за разбирателство е одобрен и с „Глас Контрибюшън“ ЕАД във връзка с разширяването на Стъкларския завод „Рубин“ в Плевен. Ще се изгради 300-тонна пещ, ще се модернизират складови площи с фокус върху иновативни продукти и процеси за повишаване на ресурсната ефективност и намаляване на въглеродните емисии. Реализацията на инвестицията, която е в размер на над 100 млн. лв., ще създаде повече от 150 нови работни места.
„Карлсберг България“ АД разширява дейността си в завода в Благоевград, като за целта ще бъде построена и нова производствена сграда с допълнителна поточна линия. Инвестицията е за над 23 млн. лв. Компанията и всички други инвеститори в региона ще могат да се ползват от новата пътна връзка, за която правителството одобри близо 800 000 лв. по бюджета на община Благоевград. Със средствата ще бъде изградена нова пътна връзка от западното локално платно към основното платно на бул. „Св. Димитър Солунски“ в града. Това ще спомогне за значително облекчаване на трафика в района, информират още от правителствената информационна служба.
На Община Търговище се предоставят средства в размер на над 1 млн. лв. за изграждане на довеждаща пътна инфраструктура до промишлена зона „Въбел“. По този начин ще бъде осигурен транспортен достъп на всички фирми, опериращи в региона, както и на бъдещи инвеститори. Инфраструктурата се изгражда във връзка с изпълнението на проекта на „Пашабахче България“ ЕАД за автоматизация и иновация на предприятието. Инвестицията по проекта е в размер над 28,5 млн. лв.
Отново като насърчителна мярка кабинетът одобри близо 500 000 лв. за изграждане на пътна инфраструктура в община Девня. Пътят ще осигури транспортен достъп до републиканската пътна мрежа на всички превозни средства, обслужващи Промишлена зона на територията на Девня и връзката с Пристанище Варна - Запад. Инфраструктурата се изгражда във връзка с изпълнението на проекта на „Агрополихим“ АД „Модернизация на производството на азотни торове и оползотворяване на отпадъчна енергия от производство“, сертифициран по Закона за насърчаване на инвестициите. Инвестицията е в размер на 54,2 млн. лв., като се предвижда разкриването на 40 нови работни места.
Други 600 000 лв. Министерският съвет одобри по бюджета на община Хисаря. Със средствата ще бъде извършена реконструкция на бул. „Иван Вазов“ в града. Инфраструктурата се изгражда във връзка с изпълнението на проекта „Медико и балнео рехабилитационен център" на „Сенид" ООД. Инвестицията по проекта е в размер на 41,5 млн. лв. и в резултат на реализирането му ще бъдат разкрити 120 нови работни места. С извършването на ремонтните дейности ще се облекчи цялото движение в Хисаря.
Посочената в решенията на правителството публична общинска инфраструктура се финансира по реда на Закона за насърчаване на инвестициите чрез бюджета на Министерството на иновациите и растежа, допълват от правителствената пресслужба.
Вчера премиерът Николай Денков обяви, че белгийска компания има инвестиционно намерение за 1,1 млрд. евро за производство на батерии. Това стана след среща в Министерския съвет с представители на потенциалния инвеститор.
Денков обяви, че инвестиционното намерение съдържа три отделни елемента. „Единият е изследователска и развойна база, която е предвидено да бъде построена в Пловдив. Вторият е завод за производство на литиево-йонни батерии, предвиден да бъде в Стара Загора. Специално искам да подчертая, че тази локация е стратегическа за нас. Третият компонент е свързан с възможността за извличане на метали, които след това отново да бъдат влагани в производството на батериите, така че говорим за така наречената кръгова икономика. Трите компонента се допълват взаимно“, поясни още министър-председателят.
Денков обяви още, че за реализиране на инвестицията е предвидено да бъдат наети около 1000 български работници.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text