site.btaПавел Янев спечели 30-ия международен турнир по ускорен шахмат за купа "Абритус" в Разград

снимка: Садет Кърова/БТА

Павел Янев от клуб "Каиса Варна" завоюва първо място в 30-ия международен турнир по ускорен шахмат за купа „Абритус“ в Разград. Той оглави крайното класиране след изиграването на седем кръга по швейцарската система и спечели купата. На второ място завърши гросмайстор Момчил Николов, а трети остана гросмайстор Васил Спасов.

Павел Янев каза за БТА, че турнирът е бил много оспорван. „Трудно е да се играе срещу силни шахматисти, но имах малко повече късмет, за да спечеля и да стана новият носител на купа „Абритус“. За мен това е голям успех“, каза победителят. По думите му, ако човек има желание и тренира по-усилено винаги може да постигне резултати, дори и срещу гросмайстори.

31-годишният Янев отбеляза, че играе шахмат от осем годишен и е активен състезател с много участия в различни първенства.

В турнира, организиран от шахматен клуб „Абритус“, с финансовата подкрепа на община Разград, „Антибиотик – Разград“ АД и „Ремко“ ООД участваха 59 състезатели от страната. Сред участниците бе и шахматист от Украйна.

Първата награда за местен шахматист спечели гросмайстор Ивайло Енчев. На второ място се нареди Красимир Мутафов, а трето място зае Турхан Сюлейманов. Най-добре представила се жена е Магдалена Стоянова, а втора е Райна Кръстева.

Главният съдия на турнира Николай Тодоров изказа своята благодарност на всички състезатели за голямото спортсменство. Той посочи, че турнирът е преминал при добра организация със спазване на правилата и феърплей от страна на участниците.

Приветствие и благодарности към участниците от името на ръководството на шахматен клуб „Абритус“ и спонсорите отправи директорът на шахматната надпревара Росен Русев. Той изрази задоволството си от това, че международният турнир по ускорен шахмат за купа "Абритус" е един от най-дълголетните в страната открити турнири и вече 30 години се провежда без прекъсване. По думите му надпреварата се радва на висока популярност заради перфектната организация и многобройните награди, които тази година са общо 37.

Към 13:29 на 11.07.2024 Новините от днес