site.btaНад 50 лешояда преброиха експерти на територията на природен парк „Врачански Балкан“ през почивните дни
Екип от Дирекция на Природен парк (ПП) "Врачански Балкан" се включи в преброяването на белоглавия лешояд на Балканите през изминалите почивни дни, казаха за БТА от природния парк.
Наблюдението е извършено на няколко точки в района на парка, като в рамките на четири часа са регистрирани три черни и 53 белоглави лешояда. Към експертите от парка в преброяването се включиха и доброволци от фондацията „ЕкоОбщност“, Дружеството за зашита на хищните птици, „Зелени Балкани“ и др. Освен лешояди, доброволците имаха късмет да наблюдават скален орел, сокол скитник, обикновен мишелов, малък ястреб, казаха още от „Врачански Балкан“.
„Координираното преброяване се прави, за да се оцени общата численост и тенденции на популацията на белоглавите лешояди на Балканите. Благодарение на програмите за маркиране, които се осъществяват в България, Сърбия, Хърватия, Гърция и Израел, експертит често информират обществеността с интересни истории за пътешествията и приключенията на лешоядите“, обясни Оля Генова от ПП „Врачански Балкан“. По думите ѝ преброяването се прави за 19-а поредна година по инициатива от Българското дружество за защита на птиците и заедно с тях в кампанията се включват техни колеги от Гърция, Сърбия и Република Северна Македония.
Възстановяването на белоглавите лешояди във ПП "Врачански Балкан" започна през 2004 г. с изграждането на площадка за изкуствено подхранване на белоглави и египетски лешояди. През 2009 г. е изградена адаптационна волиера и са внесени първите шест птици от Испания. През следващите години са освободени 50 белоглави лешояди, а през 2015 г. на територията на Врачанския Балкан се е излюпило и първото белоглаво лешоядче от 70 години насам.
Към момента в района има над 70 белоглави лешояда и 20 черни. През 2023 г. започна и изпълнението на проект за възстановяването на брадатия лешояд на територията на парка, казаха от ПП „Врачански Балкан“.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text