site.btaУниверситетската болница във Варна работи по европейска програма за пациенти с редки заболявания
Университетската болница „Св. Марина“ във Варна вече работи по мащабната европейска програма за диагностициране и лечение на пациенти с редки заболявания EU4Health, в която са включени около 1400 медицински центъра в различни държави, съобщиха днес от пресслужбата на лечебницата.
В болницата в крайморския град от 2016 година действат два Експертни центъра по редки болести, които проследяват над 700 пациенти от цялата страната. С решението на ЕК за включването на болницата в програмата, през следващите четири години тя ще поеме ръководна роля за планиране и осигуряване на обучение на медицинските специалисти, пациентите и обществото у нас в областта на редките ендокринни болести. Цялата дейност ще ръководи проф. д-р Виолета Йотова.
Българските пациенти с редки заболявания вече имат възможност да получат във Варна абсолютно същата медицинска грижа – диагностика, лечение и терапия, каквато се предлага в другите държави, членки на ЕС и не е необходимо да пътуват зад граница, за да търсят помощ, обясниха за БТА от лечебното заведение. Заболяванията, които попадат във фокуса на програмата и за които болницата има доказана компетентност, са дефицит на растежен хормон, редки синдроми (Силвер-Ръсел, Прадер-Вили, Нунан, Търнър и др.), нарушения в половата диференциация, хиперинсулинемична хипогликемия, редки анемии и коагулопатии.
Половин милион души в Европа биват диагностицирани с рядко заболяване всяка година, а редки или слабо разпространени комплексни заболявания засягат ежедневния живот на около 32 милиона граждани на ЕС.
/РЗ/
news.modal.header
news.modal.text