site.btaТворческа работилница с двама перкусионисти организира Общинският съвет по наркотични вещества в Разград
Общинският съвет по наркотични вещества (ОбСНВ) и Превантивно-информационният център (ПИЦ) към него организират Творческа работилница „Зависими от ритъма“ в Разград. В нея ще участват двама перкусионисти Петър Йорданов-Buny и Деян Петров-Dizzy, информират от общинския пресцентър.
Домакин на работилниците ще е Профилираната природо-математическа гимназия (ППМГ) „Акад. Никола Обрешков“. В занятията, които се наричат „барабанен кръг“, ще могат да участват ученици от всички училища, в които се реализира Националната програма за превенция на употребата на наркотични вещества в училищна среда за възрастова група 8-11 клас „От връстници за връстници“.
Събитието се открива в четвъртък, 7 декември, в училището-домакин. Работилниците по ритъм ще са два дни по два часа. В програмата са включени и три концерта – на 7 декември между 12:30 ч. и 14:00 ч. във фоайето на Общинския културен център (Новия театър), а на 8 декември между 12:00 ч. и 12:30 ч. в ППМГ ще има демонстрации на инструменти, след което започва финалният концерт от Творческата работилница „Зависими от ритъма“.
Организаторите на събитието обясняват, че Творческата работилница „Зависими от ритъма” дава на младите хора различна опитност в общуването. Това е превенция на отчуждението, на самотата, на усещането за непълноценност сред връстниците. В „барабанния кръг“ всеки участник получава своя инструмент от рода на хандпан, африканско джембе, източна тарамбука и следва ритъм, зададен от професионален перкусионист. Заедно могат да музицират хора без разлика от възраст, пол, интелект, характерови особености. Те научават предназначението на тези ритми и историите, свързани с тях.
Причината Общинският съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център към него да поканят двамата перкусионисти на работилница в Разград е, че „работилницата по ритъм“ те прави щастлив и свързан. Позволява ти да се довериш на авторитета на водещия - това, което е най-трудно за младите хора. Ритъмът се използва в различни духовни практики с цел трансформиране на емоционалните преживявания от негативни към позитивни, обясняват организаторите.
От ОбСНВ и ПИЦ към него добавят, че барабанният кръг предлага алтернатива на нефункционалните поведенчески модели, а именно - алтернативата да трансформираме своите емоционални преживявания, без да се налага да увреждаме себе си и да погубваме бъдещето си.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text