site.btaСпоред заключението на европейски експерти България продължава да отговаря на условията за пълноправно членство в Шенген, съобщиха от МВР
Успешно приключи третата мисия по Шенген. Заключението е, че България продължава да отговаря на условията за пълноправно членство в пространството на свободно движение, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Третата, допълнителна и доброволна, мисия се проведе между 22-ри и 24 ноември. В нея участваха 13 експерти от държави членки на Европейския съюз (ЕС), сред тях Германия, Нидерландия, Австрия, Испания и др., четирима експерти от Европейската комисия (ЕК), както и наблюдатели от Фронтекс, Европол и ФРА - Агенцията на ЕС за основните права. Целта на мисията е да бъде предоставена допълнителна, актуална информация относно прилагането на шенгенското законодателство от България. Областите, обхванати от мисията, са управление на външните граници, полицейско сътрудничество и връщане, спазване на основните права и информационни системи, подпомагащи прилагането на шенгенското законодателство, информираха от вътрешното министерство.
Според доклада на експертите България продължава да прилага изцяло шенгенското законодателство и да показва висока степен на ангажираност в осигуряването на ефективен отговор на миграционния натиск и свързаните с него предизвикателства. Повишените усилия както по външните граници на ЕС, така и на българска територия, наред със засиленото сътрудничество с Турция и Сърбия, допринесоха за намаляване на засиления миграционен натиск по маршрута през Западните Балкани с почти 25% през 2023 г. в сравнение със същия период на предходната година. България активно предотвратява вторичните движения със засилени полицейски мерки и обмен на информация, отбелязват участниците в мисията.
В контекста на развиващите се геополитически промени и свързаните заплахи през изминалата година България укрепи управлението на външните граници, като подобри националния си капацитет. Увеличаването на броя на граничните полицаи и на разположените служители от постоянния корпус на Фронтекс, както и на оборудването на българо-турската граница, допринесе за справянето с миграционните предизвикателства и трансграничната престъпност.
В съответствие с приоритетите на ЕС България засили усилията си в борбата с каналджийството чрез подобряване на правната и оперативна рамка. Страната инициира създаването на Оперативна работна група към Европол, която започна работа през септември т.г. Фронтекс организира мобилни екипи за оперативна подкрепа в борбата с трансграничната престъпност за пръв път в България като част от продължаващите съвместни операции.
Страната продължава да е надежден партньор за трансгранично сътрудничество и поддържа активно взаимодействие в региона с други държави членки и ключови трети страни, включително Турция, Сърбия и Република Северна Македония. Предприема всички необходими мерки, за да гарантира навременно и надеждно споделяне на информация, включително чрез въвеждането на нови и прилагането на съществуващи функционалности на шенгенската информационна система. Продължава прилагането на мерките в области, където има повишен корупционен риск, посочиха от МВР.
В заключение екипът счита, че България продължава да отговаря на условията, необходими за прилагането в цялост на всички разпоредби от шенгенското законодателство.
Докладът ще бъде представен на предстоящото на 5 декември заседание на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи“, на което ще участва министър Калин Стоянов.
БТА припомня, че европейският комисар по икономика Паоло Джентилони декларира пред премиера Николай Денков пълна подкрепа от ЕК за членството на България в Шенген, както и за усилията за изпълнение на критериите за еврозоната.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text