site.btaПолаганите от България усилия се виждат и оценяват в ОИСР, каза Мария Габриел
Полаганите от България усилия се виждат и оценяват в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел, която ръководи заседанието на Междуведомствения координационен механизъм (МКМ) за ОИСР, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).
В рамките на заседанието, което се състоя във ведомството, бе направен преглед на състоянието на процеса на присъединяване на България към ОИСР и на постигнатите резултати от проведените досега мисии и оценки в рамките на техническите прегледи.
Докладът за България отчита политическата стабилност на страната ни с встъпването във функции на редовното правителство и счита, че тя се движи с добри темпове, които в последните месеци видимо са се ускорили, каза Мария Габриел. По думите ѝ резултатите от проведените до момента дискусии по присъединяването в комитети и работни групи на ОИСР са окуражаващи. Страната ни вече е получила положително становище от четири работни групи“, посочи вицепремиерът.
Габриел отправи благодарност към участниците в МКМ и ведомствата, които представляват за усилената работа, постигнатите резултати и последователния и постоянен ангажимент.
„Процесът на присъединяване към ОИСР е свързан със сериозно натоварване за цялата администрация. За да може да движим с добри темпове, така че да приключим процеса в рамките на три години, каквато е нашата цел, е необходимо задачите, свързани с ОИСР, да продължат да бъдат разглеждани с приоритетно внимание“, посочи вицепремиерът и външен министър. България напредва уверено, но не бива да подценяваме предизвикателствата, с които предстои да се срещнем, допълни Мария Габриел.
В този контекст бе обсъден проект на Решение на Министерски съвет за определяне състава на екип, работещ по въпросите на ОИСР в посолството на България в Париж, Франция. Предвижда се екипът за работа по ОИСР да включва дипломати от външно министерство и представители на Министерството на финансите, Министерството на икономиката и Министерството на иновациите и растежа, като при установена необходимост екипът може да бъде разширен и с представители на други институции. Страната ни трябва да бъде активен участник в дейността на работните органи на ОИСР, като от важно значение е представителите на България да се включват в дискусиите на място, подчерта Габриел.
Междуведомственият координационен механизъм (МКМ) за ОИСР функционира от 2017 г. като постоянен съвет с основната задача да осъществява цялостна координация на процеса на подготовка на България за членство в ОИСР. МКМ се ръководи от министъра на външните работи и включва заместник-министри на останалите министерства, председатели на държавни агенции и комисии, и ръководители на други институции, които биха могли да вземат участие в подготовката на България за членство в ОИСР, посочват от МВнР.
Присъединяването към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е сред основните цели на външната политика на България, сочи информация на сайта на МВнР. На 25 януари 2022 г. бе прието решение на Съвета на ОИСР за започване на разговори за присъединяване към Организацията с България и останалите страни кандидатки. На 10 юни 2022 г. България официално получи своята Пътна карта за присъединяване към Организацията, приета от Съвета на ОИСР по време на годишната министерска среща, която се проведе на 9-10 юни 2022 г. в Париж.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text