site.btaДарителска кампания на читалище "Развитие" в Разград ще подпомогне реализирането на два архитектурни проекта
BOBSTH 08:20:01 03-06-2021
NT1505BO.003 08:20
Разград - читалище - кампания
Дарителска кампания на читалище "Развитие" в Разград ще подпомогне реализирането на два архитектурни проекта
Разград, 3 юни /Садет Кърова, БТА/
Настоятелството на Народно читалище "Развитие 1869" започна дарителска кампания за набиране на средства за подпомагане на реконструкцията и реставрацията на две емблематични за Разград сгради - Музикалният дом и Стария театър. Основната цел на инициативата е да запазим културното наследство на Разград и да създаваме съвременни условия за духовното му развитие - това е предизвикателство и съвместна грижа на всички нас, каза за БТА секретарят на читалището Виолета Антонова. Тя заяви, че Музикалният дом "Екатерина и Димитър Бъчварови", със статут паметник на културата и Театралната читалищна сграда са символи на Разград, свързани с неговата история, съвременен екстериор и духовен облик.
Сградата на Музикалния дом и външното стълбище на Стария театър се нуждаят от спешни мерки за укрепване и ремонт, поради прогресираща ерозия, която застрашава тяхната цялост и безопасното им обитаване. За укрепването и ремонта на Музикалния дом ще са нужни 100 000 лева, а изграждането на ново външно стълбище на Театралната сграда ще струва 50 000 лева, обясни Антонова. По думите й, средствата от дарителската кампания ще подпомогнат реализирането на двата архитектурни проекта, като всеки потенциален дарител има възможност да направи превод по откритата вече банкова сметка. Дарения могат да се правят и в брой, на касата на НЧ "Развитие 1869" на ул. "Антим I" щ1, срещу договор за дарение. Дарените средства ще се отчитат периодично на благотворителни събития, организирани от читалището, добави Виолета Антонова. Тя беше категорична, че финансовите средства ще се използват целево за ремонтните дейности.
ПРОЕКТИТЕ ВЕЧЕ СА ЧАСТ ОТ ПЛАНА ЗА ИНТЕГРИРАНО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА РАЗГРАД
Инвестиционният проект за конструктивно укрепване, ремонт на покрива и фасадата на сградата на Музикалния дом е изготвен от арх. Цветелин Радев и инж. Димитър Колев от Архитектурно студио "Проект плюс" във Велико Търново, обясни Виолета Антонова. Тя отбеляза, че студиото притежава лиценз за работа с паметници на културата, което е задължително условие за проектирането на дейности по недвижими културни ценности. То се задължава и с авторския надзор по време на укрепването и ремонта на сградата. Проектът е завършен и е в законова процедура по съгласуване в Националния институт по недвижимо културно наследство в София. Съгласуването гарантира запазване на автентичния вид на сградата, както и подобряване на състоянието й, с цел безопасно обитаване и използване по предназначение, посочи секретарят на разградското читалище.
Антонова добави, че вторият проект - за подобряване фасадата на Театралната сграда и безопасно движение на посетителите е дарение от архитектурно студио "РадостАрх" Разград, а негов автор е арх. Радан Донев. Разработката предвижда новото външно стълбище да бъде изградено от суха каменна система, която съчетава основните предимства на камъка, неговата здравина, практичност и естетика. Вложените натурални материали и смоли са устойчиви на външни условия и заедно с това напълно водопропускливи, не задържат влага, дренират я. Така се постига пълна безопасност и сигурност на външните стълби. Стъпалата, изработени по тази технология не замръзват. Това гарантира безопасно движение на хората и дълъг живот на настилката, каза още Антонова.
Тя подчерта, че изграждането на ново външно стълбище е от голямо обществено значение. То често се използва като своеобразна сцена при провеждане на общоградски събития на площад "Възраждане", за което екипът на НЧ "Развитие 1869" оказва пълно съдействие в почивни дни и извън работно време. Там се разполага техника за озвучаване, микрофони за водещи и официални лица. Стъпалата се използват и от изпълнители в празничните програми /хор, мажоретен състав, фанфарен оркестър, индивидуални изпълнители и други/. Естествено това е официалният вход и изход за публиката по време на спектакли, концерти, прожекции, годишни продукции на формациите при читалището. В този смисъл визията и безопасността на външните стълби на Театралната читалищна сграда са свързани пряко със здравето и сигурността на посетителите и участниците, както и с качеството на провежданите там обществени събития, отбеляза Антонова.
Секретарят на читалището поясни, че двата проекта за ремонт и реконструкция са в съответствие с новата дългосрочна стратегия на България за обновяване на националния сграден фонд, в която мерките за енергийна ефективност и енергоспестяване следва да бъдат съчетани по подходящ начин с техническите мерки за устойчивост на конструкцията, безопасност в случай на пожар, хигиена, здраве и околна среда, достъпност и безопасност. Те са внесени в Община Разград с предложение и обосновка, за да бъдат включени в Дейност 2.1.7.2. Ремонт и мерки за енергийна ефективност в сграден фонд "Модернизиране на читалищата в Община Разград" от новия План за интегрирано развитие на Общината за периода 2021-2027 година.
СТРОЕЖЪТ НА ЕМБЛЕМАТИЧНИТЕ ЗА РАЗГРАД СГРАДИ Е ПРИМЕР КАКВО МОЖЕ ДА СЕ ПОСТИГНЕ, КОГАТО ХОРАТА СЕ ОБЕДИНЯТ В ЕДНО БЛАГОРОДНО ДЕЛО
Строежът на емблематичните за Разград сгради - Музикалният дом "Екатерина и Димитър Бъчварови" и Театралната читалищна сграда е нагледен пример какво може да се постигне с енергията на хората, когато се обединят в благородно дело. В продължение на 40 години разградчани събират лев по лев средствата, с които са построени тези два храма на духовността. Подкрепата на местната власт е от голямо значение за успеха на това мащабно начинание, коментира Виолета Антонова. Тя разказа, че основен дарител на средства за построяването на двете сгради е Димитър Бъчваров, председател на Музикалното дружество, любител на хоровото пеене, създател на фонд "Постройка на Музикален дом". На 5 май 1940 год. се е състояло освещаването и официалното откриване на Музикалния дом - единствен по рода си в България. От тогава до днес, емблематичната за Разград сграда е дом на Музикалното дружество и на хор "Железни струни", създаден през 1904 година - осми по ред хор в страната, носител на орден "Кирил и Методий" I-ва степен, престижната награда "Никола Икономов" и многобройни призове от национални и международни музикални форуми. Хор "Железни струни" е културна марка на Разград и България, която съчетава 117-годишна традиция и съвременно музикално звучене, посочи Антонова.
Тя заяви, че идеята за създаване на фонд "Постройка на нов читалищен салон" датира от края на декември 1914 година. Година след година, в трудни исторически и икономически условия върви строежът на Театралната сграда, докато стане реалност през 1951 година, когато е официално открита. Основоположниците и всички онези поколения, които са дарявали средства, са се превърнали в прах, но е останало благородното им дело, което и днес изпълнява духовната си мисия. В продължение на няколко десетилетия в Разград властва колективния дух на хората при събиране на средства чрез разнообразни форми на дейност, подчерта Виолета Антонова. Според нея, обединяването в духовна кауза е жизнено необходимо в добри и в трудни времена, а в настоящия момент то e особено актуално.
Антонова призова по примера на предшествениците си, съградили Музикалния дом и Театралната читалищна сграда, разградчани да обединят усилията и възможностите си и подкрепят обявената от читалищното настоятелство дарителска кампания, с която да подпомогнат укрепването и съхраняването на тези символи на родния град.
Поколения строители и спомоществователи на тези сгради също са живяли в трудни времена, но са успели да осъществят това велико за Разград дело, водени от духовни подбуди. Духовните ценности винаги са на върха на социалната пирамида, всички останали човешки ценности и дейности се подреждат от основата към върха и имат изключително важната роля да поддържат този крехък връх, обобщи Антонова.
/НТ/
news.modal.header
news.modal.text