site.btaПубликувано е изследване за пафтите при българските жени
BOBSTH 09:07:01 30-07-2015
MM0905BO.002
Русе - научно изследване - накити
Публикувано е изследване
за пафтите
при българските жени
Русе, 30 юли /Стоян Русев, БТА/
Излязла е от печат книга - изследване "Пафти от българските музеи", в което авторът Надежда Цветкова за първи път у нас анализира цялостно историята, разпространението, особеностите и изкуството при този дамски накит, съобщи на пресконференция директорът на русенския исторически музей проф.Николай Ненов.
Той обобщи, че пафтите са особен вид накит, който до края на 19-ти век бележи социалния статус на всяка жена. Момите са нямали право да носят пафти. Пафтите са разпространени от Саудитска Арабия до Трансилвания в Румъния, но българските са направени със самобитно изкуство и заслужават специално внимание, каза проф. Ненов.
Интересът на Надежда Цветкова към пафтите възниква през 1972 г., когато тя се е запознала с колекция в Рилския манастир. Цветкова разказа, че през комунизма предприятието "Златарска промишленост" масово е изкупувало пафти из страната и ги претопявало. По-късно това унищожаване е спряно, но останалите събрани пафти са натрупани несистематизирано в торби, кашони, щайги и вече не може да се установи районът на произхода им, майсторите на този накит и годините на носене. Другата голяма колекция от пафти се намира в етнографския музей Етъра.
Надежда Цветкова е проучила пафтите в 13 български музея. Изследването й обхваща и традициите за подаряване на пафти при годежи, сватби, дарения на манастири и носенето им от свещеници и монахини.
/СР/
/ММ/
news.modal.header
news.modal.text