site.btaУникални плочи с релеф и орнаменти от 2 век пр. н. е. стават туристическа атракция в Разлог
BOBSTH 12:02:01 18-09-2015
MH1201BO.035
Разлог - уникални плочи
Уникални плочи с релеф
и орнаменти от 2 век пр. н. е.
стават туристическа атракция в Разлог
Разлог, 18 септември /Емил Михайлов, БТА/
Уникални плочи с релеф и орнаменти от 2 век пр. н. е., датирани от специалисти на Националния исторически музей, стават туристическа атракция в Разлог, съобщи пресцентърът на общината.
Община Разлог е възстановила каменни плочи от древно тракийско светилище, намерени в м. Столоватец край Разлог по проект, финансиран по Стратегията за местно развитие на Местна инициативна група /МИГ/ - Разлог. С реализирането на проекта се популяризират археологическите находки и образци на древната тракийска култура чрез създадените и ситуирани в градска среда копия на релефните плочи от древното светилище в м. Столоватец.
В тази местност, която се намира на около 5 км западно от Разлог, са открити останки от тракийско светилище от края на бронзовата и началото на желязната епоха - руини от зидове, градени от ломени камъни. Намерени са големи мраморни плочи с релефна украса, свързани със светилище, посветено на слънцето. Светилището се определя от учените като един от малкото запазени образци на най-древната тракийска култура под формата на монументален обект.
Културно-историческият ансамбъл, представляващ точно копие на откритите в м. Столоватец плочи, е експониран като туристическа и културна атракция пред културния дом в Разлог. Това дава възможност на местното население и туристите да се запознаят с уникалната за България и света археологическа находка, както и възможност ценните находки да бъдат събрани и видяни на едно място.
/МХ/
news.modal.header
news.modal.text