site.btaАко искаме да имаме изпреварващ ръст на българската икономика, е логично да завършим нашата интеграция към ЕС, подчерта Стефан Стоянов на конференцията "Български гласове за Европа: за по-силна икономика"
Пловдив, 15 декември /Таня Благова, БТА/
Ако искаме да имаме изпреварващ ръст на българската икономика и да достигаме по-бързо до средните нива, ние ги достигаме, но с по-бавни темпове, е логично да завършим нашата интеграция към Европейския съюз /ЕС/, Шенген и Еврозоната, заяви заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов по време на втората конференция "Български гласове за Европа: за по-силна икономика", която се провежда в пресклуба на Българската телеграфна агенция /БТА/ в Пловдив. Конференцията е медийно събитие по проекта "Български гласове за Европа", който БТА изпълнява с подкрепата на Европейския парламент, а темата е "Икономика, по-силна икономика".
Реално, ние не сме напълно интегрирана страна и има още много какво да свършим в тази посока, каза Стоянов. Бидейки част от най-големия пазар на труда - ЕС, е логично да искаме да имаме максимален достъп и максимален интегритет, а това е начинът да станем по-бързо по-богати, но и да получим всички блага и отговорности към този съюз. Индустриализацията в България ще продължи, защото имаме да догонваме. Ще имаме много добавена стойност и възможности да расте индустрията в България и тук шансовете са много големи, подчерта Стоянов.
По думите му, ако искаме да правим наука и сериозно образование, трябва да правим обмяна на опит на студенти от няколко университета, от няколко държави. Необходимо е в Пловдив да се появят повече програми на английски език, ако искаме международни студенти, каза още Стоянов. Той отбеляза, че в България вече има чудесни примери и опит в последните четири години вече има три международни изследователски института, които са финансирани директно от Брюксел. Това са институти, които на практика показват как може да се събере меджународен екип, как може да се работи с университети от цял свят и как може да се работи с бизнес от цял свят и да се прави наука на световно ниво. Тези институти вече дават резултати, имат десетки публикации и патенти, което е много ценно.
Програма "Хоризонт" и парите за образование дават неограничени възможности на нашата образователна система. Голямото предизвикателство пред образователната система по цял свят, не само в България, е как да адаптираме по-бързо тази система и тя да е максимално близо до живия живот и какво се случва в икономиката. Професионалните гимназии и дуалните програми са много добър пример в тази посока. Вкарваме индустрията, която да участва в образованието и да е менторски настроена към децата и, докато учат в Професионалните гимназии, учениците имат реален достъп до новите технологии на производство и до това какво се случва в самите производства. Това е начинът да имаме смислено професионално образование, т.е. трябва да се адаптираме към пазара, подчерта Стефан Стоянов.
Конференцията бе открита от генералния директор на БТА Кирил Вълчев, който е и модератор на дискусията. Специално приветствие направи по онлайн платформата Zoom евродепутатът Ангел Джамбазки, на място e и Областният управител на област Пловдив Ангел Стоев, както и кметът на Пловдив Здравко Димитров. В дискусията участват още проф. Христина Янчева, ректор на Аграрния университет в Пловдив; Александър Стайков, изпълнителен директор на "Бизнесът за Пловдив"; Катя Стайкова, изпълнителен директор на Клъстер "Тракия икономическа зона" - Пловдив; Людмила Ганчева, директор на Професионалната гимназия по хранителни технологии и техники в Пловдив; Красимир Кумчев, експерт "Земеделие". В конференцията участват още редактори, репортери и кореспонденти на БТА, журналисти от медии в Пловдив.
Дискусията е достъпна във фейсбук страницата на БТА и в платформата Zoom, където могат да се отправят въпроси и да се споделят коментари.
В рамките на Конференцията за бъдещето на Европа за първи път гражданите на Европа, включително и от България, имат възможност да изразят пряко представите си в какъв Европейски съюз искат да живеят. С инициативата си БТА има амбицията да даде глас на българските граждани в тези дебати: събирайки колкото се може повече идеи и мнения на хора от цяла България как трябва да се промени ЕС, за да отговори на бъдещите предизвикателства.
Следете и сайта "Български гласове за Европа".
Ако имате идея за бъдещето на Европа, пишете на многоезичната дигитална платформа.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text