site.btaСофия да запази своята идентичност като съхрани своето архитектурно-историческо наследство, смятат канидати за главен архитект
BOBSTH 18:12:31 16-03-2016
MM1809BO.012
София - главни архитекти - кандидати - дискусия
София да запази своята идентичност като съхрани своето архитектурно-историческо наследство, смятат канидати за главен архитект
София, 16 март /София Господинова, БТА/
София да запази своята идентичност като съхрани своето архитектурно-историческо наследство. Около това се обединиха днес голяма част от кандидатите за главен архитект на София на дискусия организирана от "ПаНЕвропа България" на тема "София-Европейска архитуктурна перспектива", която се състоя в Представителството на ЕК в столицата. Модератор на обсъждането беше Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб. На форума присъстваха посланиците на Холандия и на Словакия, както и представители на посолството на Ирландия.
В дискусията участваха 11 от 13-те кандидати, които се съревновават в конкурса за главен-архитект на София, организиран от Столичната община. До края на седмицата комисията трябва да приключи с оценяването на концепциите на кандидатите и да оповести кои продължават в следващия етап на конкурса.
Като основна цел в своята работа, ако стане главен архитект на София, един от кандидатите - арх.Бойко Кадинов, си постави за цел, София да влезе в листата на Юнеско като град със защитено кархитектурно-историческо наследство. Според Кадинов, който е професор, ръководител на катедра "Обществени сгради" в УАСГ, София отново трябва да стане разпознаваема на картата на Европа. Архитектът е на мнение, че е нужно преосмисляне на моделите и нов обществен договор за прозрачност, доверие и отваряне към потребителите на града. Нужна е архитектурна среда, която се грижи за своите обитатели. "София трябва да прилича на София", каза Кадинов. Според него жителите на града трябва да престанат да си купуват "секънд хенд и аутлет" архитектурни творби, както той нарече панелните жилища в крайните квартали. Кадинов е на мнение, че вместо хората да се тъпчат в тези бетонни кутии, купени на баснословни цени, те трябва да заживеят сред природата в места около града като "Марчаево" например. Българинът е хиперсобственик на няколкостотин квадратни метра жилища, а в същото време зад града стоят едни огромен на брой празни къщи сред природата, посочи Кадинов. Той отбеляза, че Столичната община трябва да работи за нов Закон за София, защото градът има специфично градоустройство и архитектура.
Според кандидатът за главен архитект на София арх.Стефан Добрев, София трябва да намери своята идентичност на европейска столица чрез запазване и обогатяване на културно-историческите паметници. София трябва да защитава функционални и качествени обществени пространства и да се справи с множеството тарнспортни проблеми, отблезя Добрев.
Арх. Ивайло Мишев каза, че е необходимо София да се развива като зелен град, със създаване на връзка между отделните лъчове на метрото, за да имат хората безпроблемен достъп до работните си места.
Неговият колега арх. Влади Калинов обяви, че като главен архитект ще работи за превръщането на столицата в интелигентен град със съвременен и екологичен градски транспорт, за да се облекчи ползването на централната част на града. Той възнамерява да доразвие характера на градския център, да работи за ясното обособяване на бизнес зони и зони за високо строителство, както и за достъпна градска среда.
Развитие на велоалеите, електротранспорта и метрото, както и изменение на общия устройствен план на София залага в концепцията си арх. Иван Шишков. Според него трябва да се намерят средства за развитие на зелената система като се намерят средства чрез публично-частни партньорства за отчуждаването на частните имоти в парковете.
/ММ/
news.modal.header
news.modal.text