site.btaТри млади птици от защитения вид червен ангъч са пуснати при язовира край с. Антимово, община Тутракан
BOBSTH 11:20:01 19-06-2016
MM1115BO.019
Силистра - екология - любопитно
Три млади птици от защитения вид червен ангъч са пуснати при язовира край с. Антимово, община Тутракан
Силистра, 19 юни /Пеню Николов, БТА/
Три млади птици от защитения вид червен ангъч са пуснати при язовира край с. Антимово, община Тутракан, в присъствието на експерти по биологично разнообразие на Регионалната инспекция по околната среда и водите / РИОСВ/ в Русе, съобщиха от инспекцията.
Червените ангъчи са излюпени в Биологичната експериментална база "Калимок" на Института за биологично разнообрзие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) към БАН в с. Нова Черна, община Тутракан. Дейността е част от дългогодишна програма за реинтродукция на червени ангъчи, изпълнявана от института. Тази година две възрастни двойки са излюпили 16 малки. Останалите млади птици ще бъдат освободени, след като укрепнат и са готови за самостоятелно оцеляване в природата.
Червеният ангъч е прелетна птица. Среща се в равнините на Европа и Азия. Предпочита широки и открити местности. Населява различни типове водни басейни. В България гнезди по река Дунав и Черноморието, рядко в Добруджа и Лудогорието. Птицата е защитен вид съгласно Закона за биологичното разнообразие и е включена в Червената книга на България.
/ММ/
news.modal.header
news.modal.text