site.btaАбритус и Етнографският музей в Разград са все по-предпочитани места за сключване на брак от младите двойки
BOBSTH 12:01:31 23-07-2016
IS1200BO.017
Разград - музеи - сватби
Абритус и Етнографският музей в Разград са все по-предпочитани места за сключване на брак от младите двойки
Разград, 23 юли /Садет Кърова, БТА/
Археологическият резерват "Абритус" и Етнографският музей в Разград са все по-предпочитани места за сключване на брак от младите двойки. Това съобщи етнографът Даниела Ганчева. Тя обясни, че обектите на Регионалния исторически музей дават възможност за невероятно сватбено тържество и с гражданска церемония, и с църковен брак, а екипът на музея сътрудничи с организация и с идеи.
През последните години маршът на Менделсон е звучал няколко пъти сред естествените декори на древния римски град Абритус. Не са малко и влюбените, които са си казали паметното "да" в неповторимата атмосфера и дух на Етнографския музей, който е разположен в реставрирани къщи от XIX век с красиво оформено дворно пространство.
Според Ганчева, основната част от тези, които искат да сключат брак в Етнографския музей, са хора, които имат отношение към традициите и фолклорното богатство. Затова по думите на етнографа те се обръщат по един или друг начин към това наследство, в което се опитват да бъдат съпричастни и музейните специалисти. За тях това е една нова форма за връзка с обществото и за популяризиране богатите народни традиции.
Ганчева разказа, че се работи основно по избран от младоженците сценарий, който никога не се повтаря. "Няма две еднакви сватби в Етнографския музей - както са неизчерпаеми българските традиции", каза още тя.
Като примери от богатата палитра на сватбената обредност, включени в сватбените сценарии на музея, етнографът посочва бръсненето на младоженеца и сплитането на невестата. Сред елементите, които се включват, са и "изпитанията", на които се подлагат младоженците, като например традиционното квасене на кисело мляко, обръщането на менчето, изпитване на снахата от свекървата, цепене на дърва.
Повечето от младите хора, избрали да се венчаят в музея са облечени с традиционни български носии. Обикновено те си ги набавят сами, като често се обръщат към фолклорни групи и ансамбли, обясни Даниела Ганчева.
Тя изрази надежда, че сватбените тържества в Абритус и къщите-музеи в Разград ще се превърне в традиция. Според етнографа за този тип наследство се иска един по-дълъг период, за да може човек да се обърне назад във времето и да осъзнае богатата символика на старинните ритуали, за да има едно лично отношение към тях и да си пожелае да стане част от неговата празничност.
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text