site.btaС усилията на община Несебър хилядолетната история на града на ЮНЕСКО става по-близка, много по-достъпна и многолика, заяви кметът Николай Димитров

BOBSTH 06:30:02 21-12-2016
AM1517BO.004 06:30
Несебър - Николай Димитров - интервю

С усилията на община Несебър хилядолетната история
на града на ЮНЕСКО става по-близка, много по-достъпна
и многолика, заяви кметът Николай Димитров


София, 21 декември /Десимира Миткова, БТА/
С усилията на община Несебър хилядолетната история на града на ЮНЕСКО става по-близка, много по-достъпна и многолика, заяви в интервю за БТА кметът Николай Димитров. Той допълни, че грижата и опазването на културно-историческото наследство е сред приоритетите в работата на общинската администрация, защото Несебър е не само българска, а и световна ценност.
Ръководството на община Несебър разполага с достатъчно инструменти за въздействие, за насочване, подкрепа и контрол на туристическото развитие. Туризмът не е само бизнес и възможности за почивка и обмен на преживявания, туризмът е и отговорност на местната власт, отговорност на местните жители - екологична, социална и културна отговорност, каза кметът. Туризмът заедно със съпътстващите услуги (търговия, транспорт и комуникации), формира около 90 процента от приходите и 80 на сто от заетостта в общината, отбеляза той.
В община Несебър има отлични условия за бизнес освен в туризма и в сферата на леката и хранително-вкусовата промишленост, като това ще осигури от временна до постоянна трудова заетост на част от населението. Тази незаета ниша е особено подходяща за развитие в съставните селища на общината, които нямат излаз на море, посочи Димитров.
По думите му богатият културен календар и множеството фестивали, които се провеждат на територията на община Несебър, също привличат определена категория туристи със специфични културни потребности, които могат да удовлетворят, посещавайки града на ЮНЕСКО целогодишно.
Община Несебър е една от малкото в страната, която реално прилага съвременните европейски изисквания за социално отговорна политика и грижа към гражданите - от най-малките до най-възрастните, изтъкна кметът Николай Димитров.

Следва цялото интервю:


Въпрос: С какво община Несебър продължава да привлича нови жители всяка година?
Отговор: Община Несебър е една от малкото в страната, която изпълнява приоритетно социалната си политика. Един акцент от тази приоритетна дейност е бейби бум тенденцията, която се очертава напоследък, защото въпреки икономическата обстановка през последните години, общината запази бонуса семейство с новородено да получава по 2000 лв. еднократна помощ. Това се случва вече над 8 години. Друг стимул е еднократната помощ от 2000 лв. за двойки и семейства с репродуктивни проблеми. Финансовата инжекция е за покриване на разходите по процедурата инвитро. Тя се отпуска от бюджета на Несебър за един опит в рамките на календарна година, като парите отиват директно по сметка на лечебното заведение, в което ще бъде извършена процедурата.
От 2008 г. досега сме построили и разширили 8 детски градини на територията на община Несебър. Тази година, точно на 24 май, отвори врати последната, осма, в Стария град, чийто архитектурен облик е в тон с околните сгради. През последните близо 10 години положихме усилия и средства да направим детските градини на територията на община Несебър едни от най-съвременните и с комфортни условия, в които работят висококвалифицирани специалисти. Градините са модернизирани, разработени по проекти за енергийна ефективност, храната за децата е прясна, питателна и здравословна, приготвя се на място при спазване на всички изисквания и норми.
Грижата за най-малките ни жители, освен еднократната помощ от 2000 лв., която отпускаме на всяко новородено, продължава и при предоставяне на услугата "млечна кухня". Нашите малки деца ползват преференциални цени, както и при ползване на детската градина. За тях освен това се грижим да има достатъчно места, където да играят и да спортуват - създаваме детски площадки, игрища, места за отдих в различните населени места в общината.
Както споделих в началото, Община Несебър е една от малкото в страната, която реално прилага съвременните европейски изисквания за социално отговорна политика и грижа към гражданите - от най-малките до най-възрастните. Ето защо имаме множество социални дейности, за които отделяме немалко средства, като освен че стимулираме раждаемостта, подпомагаме наши съграждани в нужда.
От бюджета за тази година са заделени средства за Домашния социален патронаж, който вече 30 години е в помощ на възрастните хора, Центъра за социална рехабилитация и интеграция, Центъра за обществена подкрепа, за хемодиализно болните. Освен това, запазихме намалението за учащи и пенсионери при ползване на общински транспорт, даваме средства за помощи за социално слаби граждани.

Въпрос: Каква е оценката за "горещото" лято и развитието на туризма като продукт в община Несебър?
Отговор: През тази година всички туроператори и хотелиери отчетоха значителен ръст на туристите, които посетиха нашия регион. По отношение на развитието на туризма информирам, че община Несебър винаги преди настъпването на активния сезон извършва дейности по подобряване на инфраструктурата си и осъществява всички останали съпътстващи мероприятия за нормално протичане на туристическия сезон. Освен това преди сезона ние се срещаме с представители на туристическия бранш, полицията, представители на дипломатическия корпус на основно представените туристически общности на територията на община Несебър, като темите, които се дискутират са свързани с готовността на общината за започване на туристическия сезон и свързаните с това транспорт, обществения ред, здравеопазването, културните продукти и други.

Въпрос: Доколко е овладян проблемът с битовата престъпност и посегателствата срещу личността, типични за туристическите райони?
Отговор: Община Несебър всяка година през лятото приема командировани полицаи, като това е съгласувано с Министерството на вътрешните работи, разполагаме с ресурса на звеното Общинска полиция и Общинското звено за самоохрана, работим в добро сътрудничество и с РПУ-Слънчев бряг. Смятам, че добрият синхрон на всички структури е предпоставка за безопасността през лятото както за туристите, така и за жителите на община Несебър.

Въпрос: В каква насока виждате бъдещето на общината и развитието й по отношение на курорта "Слънчев бряг", както и на съставните селища, които не са чак толкова близо до морския бряг?
Отговор: Ръководството на община Несебър разполага с достатъчно инструменти за въздействие, за насочване, подкрепа и контрол на туристическото развитие. Туризмът не е само бизнес и възможности за почивка и обмен на преживявания, туризмът е и отговорност на местната власт, отговорност на местните жители - екологична, социална и културна отговорност. Туризмът заедно със съпътстващите услуги (търговия, транспорт и комуникации), формира около 90 процента от приходите и 80 на сто от заетостта в общината.
Освен това винаги съм казвал, че в общината има отлични условия за бизнес освен в туризма и в сферата на леката и хранително-вкусовата промишленост, като това ще осигури от временна до постоянна трудова заетост на част от населението. Тази незаета ниша е особено подходяща за развитие в съставните селища на общината, които нямат излаз на море.
Община Несебър работи и за развиване на селския туризъм чрез прояви в съставните си селища, които от няколко години са част от културния ни календар - Празника на домашната наденица в с. Кошарица, Празника на хляба в с. Оризаре, Празника на домашното вино в с. Гюльовца.

Въпрос: Общинският съвет в Несебър прие увеличение на данък недвижим имот, който предложихте Вие. Ставката от 1,2 скочи на 1,8 промила. Не става ли това увеличение прекалено голяма тежест върху едрия бизнес?
Отговор: Въпреки актуализирането на данъка върху недвижимите имоти, държим да подчертаем, че дори след промените, данъците в Несебър ще останат по-ниски в сравнение с повечето общини, попадащи в сходна група за данъчна оценка. Средствата, които ще влязат в бюджета, ще бъдат за реализиране на редица важни проекти, които в противен случай биха се отложили и забавили във времето. Част от парите ще отидат за изграждане на обходен път на Равда (за да се избегнат задръстванията), за улици в м. Кокалу (където влезе в сила новата регулация) и в Слънчев бряг - запад, спортни зали и площадки, паркови площи и осветление, ремонт на сградата, придобита от "Български пощи" в Равда, велоалеи в Кошарица и Тънково, стадиона в Свети Влас и много други.
В годините винаги сме подчертавали, че инфраструктурата е догонваща и единствено общината инвестира в нея, особено при това динамично развитие в района. Ето защо, когато е налице добра инфраструктура и развита градска среда, това неминуемо ще доведе до увеличение на туристите, създаване на повече условия за бизнес и работа.

Въпрос: Как Общината подпомага и насърчава местния бизнес?
Отговор: Община Несебър през последните години инвестира в инфраструктура и облагородяване визията на градовете и съставните селища, като създава съвременни условия за туризъм и отдих. Освен това завършихме и вече работят два от мащабните проекти в региона - пречиствателната станция в Равда и претоварната станция за отпадъци. С тези два работещи обекта, Община Несебър прави крачка в бъдещето с модерна инфраструктура, която й дава възможност да се грижи още по-добре за околната среда и водите и здравето на своите жители и гости. Това е ключов фактор за развитието на туризма, защото община Несебър е предпочитана дестинация за хиляди гости и туристи, които се радват на нейното богатото културно наследство и природни дадености.
Богатият културен календар и множеството фестивали, които се провеждат на територията на общината също привличат определена категория туристи със специфични културни потребности, които могат да удовлетворят, посещавайки града на ЮНЕСКО целогодишно. С връщане към нов живот на църквите "Св. Стефан", "Св. Йоан Кръстител", "Св. Параскева" хилядолетната история на града става по-близка, по-експресивна, много по-достъпна и многолика, а Несебър се утвърждава и като дестинация за поклоннически туризъм. Към тези църкви ще се прибави и храм "Св. Йоан Алитургетос", след като приключи консервацията и реставрацията му. Грижата и опазването на културно-историческото наследство е сред приоритетите в работата на общинската администрация, защото Несебър е не само българска, а и световна ценност.

Въпрос: По кои водещи проекти работи сега Община Несебър?
Отговор: Община Несебър през тази година работи по започнати от предходните години проекти със значение в социалната, обществената, образователната, културната и спортно-развлекателната сфера. Сред обектите, по които продължихме работа и през тази година са изграждането на базата на БКС, културния център в новата част на Несебър.
Информирам ви още, че през тази година завършихме и отвори врати на празника на просветата - 24 май, най-новата детска градина - тази в Стария Несебър. Малко преди това - на 1 март открихме и пристройка с нови класни стаи за целодневно обучение в най-голямото училище в общината - СУ "Любен Каравелов". Само преди броени дни беше открита и многофункционалната обществената сграда в Слънчев бряг, която дава възможност за осъществяване на различни дейности, които са в полза на живущите в района. Завършихме успешно и още един екопроект, който реализирахме с европейски средства. Благодарение на него повишихме енергийната ефективност, като същевременно пестим и средства за отопление в седем детски градини на територията на общината. /Десимира Миткова/
/АМ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 23:23 на 31.10.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация