site.btaНародните представители от "БСП за България" ще подкрепят спасяването на болницата във Враца
BOBSTH 16:07:32 09-10-2017
IS1606BO.005
Враца - пресконференция- здравеопазване
Народните представители от "БСП за България" ще подкрепят спасяването на болницата във Враца
Враца, 9 октомври /Ива Спасова, БТА/
Ако врачанската болница рухне - по ефекта на доминото, ще повлече цялата система на здравеопазване в страната, всички държавни болници, заяви доц. Георги Йорданов, заместник-председател на Постоянната комисия по здравеопазване в Народното събрание в пресклуба на БТА във Враца.
Доц. Йорданов и народни представители от коалиция "БСП за България" участваха в национална пресконференция на тема "Кризата в здравеопазването и фалита на държавните болници", организирана от Областния съвет на БСП във Враца. Той посочи, че са се срещнали със Съвета на директорите, Медицинския съвет в болницата и медиците и гражданите, участващи в протеста в защита на областното лечебно заведение. По думите му във Враца е създадена ситуация, за която имат вина колкото националното здравно управление, толкова и местното ръководство. На територията на болничното заведение и в близост до нея работят частни лечебни заведения, които изпълняват в условията на нелоялна конкуренция високоспециализирана и високоплатена медицинска дейност, а недофинансираните публични медицински дейности са оставени за държавната болница. Георги Йорданов посочи, че в подобна ситуация са и други областни болници, като тези в Благоевград, Бургас и други градове.
Заместник-председателят на здравната комисия в парламента каза, че народните представители от "БСП за България" ще подкрепят усилията на министър Николай Петров за изтегляне на бърз кредит, най-вероятно от Българската банка за развитие, с който да се вдигне запорът върху сметките на МБАЛ-Враца и да се изплатят забавените заплати на персонала. Според него, в противен случай може да се стигне до това да има болница, с високотехнологично оборудване, но да няма персонал, и то висококвалифициран.
Започваме дискусия за здравеопазването в страната, която трябва да доведе до промяна на системата като я направи сигурна и достъпна за българите, каза още доц. Йорданов. Той заяви, че са готови да обсъждат промени в нормативните документи при подготовката на новия Нацонален рамков договор. Народните представители от лявата коалиция ще настояват за нова, истинска цена на така наречените клинични пътеки, която не е променяна от 2006 г. В тази цена трябва да бъде включена стойността на труда на медици, която досега не е включена в нея. Второто, за което ще настояват депутатите, е за премахване на системата на лимитиране на медицинските дейности в болничните заведения. Георги Йорданов посочи, че още при въвеждането й са прогнозирали, че ще доведе до фалит на държавните болници, а сега това се случва.
Ако не се промени моделът на финансиране, проблемите за здравните заведения няма да се решат, независимо какво увеличение на бюджета за следващата година ще получи НЗОК, смята проф. Георги Михайлов. По думите му най-недофинансирани са болниците, които работят най-много, а такива са държавните областни и университетски болници. Д-р Валентина Александрова посочи, че групата ще внесе промени в законите за здравеопазването, за лечебните заведения и за здравното осигуряване, за да се промени досегашният модел на финансиране. Тя допълни, че ще участват активно в дебата за новия държавен бюджет.
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text