site.btaМанастирът край асеновградското село Мулдава очаква богомолци за храмовия си празник
BOBSTH 07:30:01 14-10-2017
GI1529BO.002 07:30
Асеновград - манастир - празник
Манастирът край асеновградското село Мулдава очаква богомолци за храмовия си празник
Асеновград, 14 октомври /Дима Шопова, БТА/
Манастирът "Св. Петка" край асеновградското село Мулдава очаква днес десетки богомолци за храмовия си празник - Петровден. В светата обител, чийто патрон е българската светица, е девически и постоянно действащ, въпреки щетите от последния пожар, който преди 7 години изпепели цялото източно крило. По повод празника пловдивският митрополит Николай ще отслужи днес манастирската църква Божествена Света литургия. Това каза за БТА игуменката на манастира майка Юлита.
Тя уточни, че изгорялото крило вече е възстановено в груб вид и в момента се извършват довършителните работи на покрива. Игуменката очаква следващата година за празника да се състои и официалното освещаване на новата сграда. Основно средствата за ремонта, в размер на 500 000 лева, са от Дирекцията по вероизповеденията, пари е дала и Пловдивската митрополия, със средства и труд са се включили и много хора, които по думите на монахинята имат отношение към християнската вяра.
Игуменката очаква до тогава да бъде изграден и пътят до манастира, който от отбивката от пътя Асеновград-Кърджали до горе е около 3 км. Тя обяви, че община Асеновград вече има одобрен проект, търсело се финансиране за цялостното му изграждане.
Пожарът през 2010 година е петото опожаряване на манастира от основаването му през 14 век. В него се помещаваха монашеските килии и библиотеката, в която се съхраняваха изключително ценни книги.
По думите на майка Юлита, на мястото на изгорялата постройка ще има двуетажна сграда от метална конструкция, облечена с дървен материал от дъб. Всички зидарии ще бъдат изпълнени така, както са били при изграждането на Светата обител.
През Възраждането манастирът "Св. Петка" е бил важно книжовно средище и разполагал с богата библиотека с много стари и редки ръкописи, които по-късно били разграбени и унищожени. До 1888 година към него е имало килийно училище, в специално скривалище в него често е отсядал Апостолът на свободата - Васил Левски.
Сегашната манастирска църква е построена през 1836 г., като в югозападния й ъгъл се издига камбанария. Храмът е изписан през 1840 г. от тревненските зографи Кръстьо Захариев и синовете му Петър и Георги.
/ГИ/
news.modal.header
news.modal.text