site.btaОпозиционният кмет на Истанбул беше задържан по разследвания за тероризъм и корупция


Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу и редица други високопоставени представители на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) бяха задържани рано тази сутрин. Това става дни преди очакваното официално решение на опозиционната формация за издигане на кандидатурата на кмета за президентския пост. В неделя, 23 март, предстоят вътрешни избори на НРП за определяне на партийния кандидат за президент, като Имамоглу бе смятан за най-вероятния избор и самият той обяви по-рано този месец кандидатурата си неофициално.
Според информация в турските медии сред арестуваните са още кметът на истанбулския район Шишли Ресул Емрах Шахан, кметът на Бейликдюзю Мехмет Мурат Чалък, пресаташето на Имамоглу – Мурат Онгун и др.
Полицията претърси дома на Имамоглу рано тази сутрин и го отведе в полицейското управление.
Според публикации в турските медии действията са предприети въз основа на разследвания на Главната прокуратура на Истанбул във връзка с „корупция, взимане на подкупи и сътрудничество с терористи“ срещу кмета на Истанбул и още голям брой лица.
"Доказателствата сочат към неправомерни печалби, пране на пари и скрити парични канали“, се казва в съобщение на Главната прокуратура на Истанбул, цитирано от частния телевизионен канал СиЕнЕн-Тюрк.
Обвиненията се отнасят за времето, когато Имамоглу е бил кмет на община Бейликдюзю. Властите твърдят, че той е изградил лоялна мрежа в рамките на Истанбулската голяма община, като е фалшифицирал търгове, вземал е подкупи и е упражнявал натиск върху правната система.
Разследването за сътрудничество с терористи е съсредоточено около подозрения за определени договорености на кметството с политическото крило на терористичната групировка ПКК (Кюрдска работническа партия). Има подозрения, че "Имамоглу е сключил съюз" с групировката преди местните избори м.г., в резултат на което нейните членове са придобили влияние в градската управа, посочва НТВ.
Председателят на НРП Йозгюр Йозел коментира, че срещу НРП се извършва "институционална атака".
Опозиционният в. "Биргюн" съобщи, че общинските служители от истанбулския район Шишли са оставили работните си места и са излезли на протест пред сградата на районната община заради операцията на турската полиция, при която беше арестуван и кметът на район Шишли Ресул Емрах Шахан, наред с други кметове и високопоставени лица на опозиционната НРП.
Протестиращите скандират "Кметът Ресул не е сам!", "Кметът Екрем не е сам!" и "Задържанията, арестите и репресиите не могат да ни уплашат!", отбелязват от "Биргюн".
Директорът на "Хюман райтс уоч" за Турция Ема Синклер-Уеб осъди задържането на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и редица други високопоставени представители на опозиционната НРП, като го обяви за „явна злоупотреба със съдебната система“, предаде Ройтерс.
Междувременно в Турция тази сутрин бе ограничен частично достъпът до няколко социални мрежи, сред които Екс, Тик Ток, Инстаграм.
Днешните действия на властите последваха решението на Истанбулския университет вчера да анулира дипломата на Имамоглу, след като наскоро Главната истанбулска прокуратура поиска да бъде установена легитимността на свидетелството за висшето образование на кмета.
Според турските медии през 90-те години на миналия век Имамоглу следва в Американския университет в Кирения в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република. След това той се прехвърля в Истанбулския университет в специалност "Мениджмънт".
При направеното разследване е било установено, че университетът в СКТР, от който се е прехвърлил Имамоглу, е нелегитимен.
Въз основа на това ръководството на Истанбулския университет вчера е постановило дипломата на кмета и на още 28 дипломирани да бъде анулирана.
"Кметът Екрем Имамоглу е жертвата, а не виновникът, предприетите действия са политически, а не юридически", заяви пред турските медии лидерът на НРП Йозгюр Йозел.
В първото изявление, което направи след обявяването на решението за дипломата, Имамоглу заяви, че "няма да се откаже".
"Ако досега тичах за хиляди хора, вече ще тичам за милиони. Нашата цел е заедно да променим този корумпиран ред“, посочи той, цитиран от сайта Хаберлер.
Източници от НРП казаха пред информационната агенция АНКА, че въпреки анулирането на дипломата на Имамоглу няма да се откажат от вътрешните първични избори за определяне на кандидат-президента на НРП в неделя. Към момента Имамоглу е единственият кандидат и дори стартира кампанията си в Измир и Бурса.
На заседание на Централното ръководство на НРП е било решено да продължи процесът по обжалването на процедурата на Главната прокуратура на Истанбул за отмяна на легитимността на дипломата.
Анулирането на дипломата на истанбулския кмет и последвалите действия предизвикаха безпокойство в обществото и задълбочават още повече конфликтите между управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и НРП.
На фона на кризата около анулираната диплома опозицията прогнозира висока активност на електората на вътрешнопартийния вот на НРП в неделя. Прогнозата е, че около 1 млн. избиратели ще участват във вътрешните избори.
Адвокатът на Имамоглу Мехмет Пехливан съобщи, че ще отнесат въпроса за дипломата и в Европейския съд за правата на човека.
“Тъй като този процес е ход, насочен към предотвратяване на кандидатурата на Имамоглу за президент, ще бъдат подадени наказателни жалби срещу всеки, който участва в това незаконно действие и се намесва в демократичния изборен процес“, посочи той пред сайта Т24.
Според проправителствените медии обаче кризата около дипломата на кмета ще затрудни кандидатската кампания на Имамоглу.
В Турция изискването за кандидат за президент на страната е да притежава висше образование.
Редовните президентски избори трябва да се проведат през май 2028 година. НРП и другите опозиционни партии обаче в последно време призовават за провеждане на предсрочни избори, посочвайки, че настоящата президентска система не е в състояние да се справи с икономическите проблеми на страната. Управляваща ПСР и лично президентът Реджеп Тайип Ердоган при всеки случай посочват, че изборите ще се проведат според редовния график.
В последните месеци обаче в медийното пространство се коментира, че е възможно президентът да ги насрочи през 2027 г. за по-ранна дата, евентуално през март 2028 г., за да си осигури възможност да бъде преизбран на поста, без да се налага конституционна промяна.
По-рано тази година говорителят на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Йомер Челик заяви, че възможността турският президент Ердоган отново да се кандидатира е "в дневния ред на обсъждане" и ще бъде разгледана възможна "формула" за това, съобщиха турски медии.
Съгласно турската конституция Ердоган не може да се кандидатира на президентските избори, които следва да се произведат през 2028 г. Законът обаче позволява изключение за президент, който е във втория си и последен мандат, ако парламентът свика предсрочни избори.
На местните избори на 31 март м. г. управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на президента Реджеп Тайип Ердоган за първи път изгуби избори в национален мащаб след идването си на власт през 2002 г., а НРП излезе победител. Партията на Ердоган претърпя поражение и в много от най-големите градове, включително Истанбул и Анкара.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text