site.btaМИНА: ЕБВР запазва прогнозата си за икономическия растеж на Черна гора


В последния си доклад Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) запази прогнозата си за тазгодишния икономически растеж на Черна гора от 2,9 процента, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
Според доклада ЕБВР очаква растеж от три процента на черногорската икономика през следващата година.
ЕБВР ревизира надолу миналогодишния растеж на черногорската икономика от 3,8 процента, както беше прогнозирано през септември, на 3,1 процента.
В доклада на ЕБВР се посочва, че ръстът на БВП за миналата година е по-нисък от очакваното през септември.
„Забавянето от силния растеж през 2022 г. и 2023 г. отразява значителното забавяне в туризма след рекорден сезон през 2023 г. Растежът през 2024 г. се дължи на частното потребление и брутното образуване на основен капитал, подкрепено от експанзивна фискална политика, ръст на заплатите и пенсиите“, посочват от ЕБВР.
Въпреки това нетният износ се сви, отчасти поради значителния спад в растежа на туризма след рекордната 2023 г., тъй като увеличаването на туристите и имигрантите от Русия и Украйна намаля.
Инфлацията спадна значително от 17,5 процента през ноември 2022 г. до 2,1 процента през декември 2024 г.
„Очаква се растежът на БВП да се забави допълнително до 2,9 процента през 2025 г. и до 3 процента през 2026 г., тъй като по-високите цени в туристическия сектор могат да ограничат търсенето, а реконструкцията на електроцентралата Плевля да увеличи значително вноса на електроенергия. От друга страна, растящите заплати биха могли да подкрепят бързия растеж на потреблението“, заключава докладът на ЕБВР.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text