site.btaАджерпрес: Министерството на инвестициите и европейските фондове на Румъния обявява финансиране от 1,7 млрд. евро за програма "Здравеопазване"
![Аджерпрес: Министерството на инвестициите и европейските фондове на Румъния обявява финансиране от 1,7 млрд. евро за програма "Здравеопазване"](/upload/10687647/Untitled.jpg?l=1000)
![Аджерпрес: Министерството на инвестициите и европейските фондове на Румъния обявява финансиране от 1,7 млрд. евро за програма "Здравеопазване"](/upload/10687647/Untitled.jpg?l=1000&original=339d2ab5a5bf4ebffc74f0a0bc2af8c3c3e61e87)
Министерството на инвестициите и европейските проекти на Румъния обявява тази година покани за проекти на стойност над 1,7 милиарда евро в рамките на програмата за здравеопазване, съобщи институцията в прессъобщение, съобщи за БТА агенция Аджерпрес.
„Тази година е решаваща за румънската здравна система, която идва с 97 покани за финансиране по програма „Здравеопазване“ на обща стойност над 1,7 млрд. евро. Над 250 млн. евро се инвестират в скрининг за ранно откриване на сериозни заболявания, над 200 млн. евро в онкология, за да имат пациентите с онкологични заболявания достъп до съвременно лечение, над 200 млн. евро за лечение на критично болни пациенти, отделения за интензивно лечение и големи центрове за изгаряния, за да бъдат болниците по-добре оборудвани за спешни случаи. В крайна сметка това са средства, които означават по-безопасни болници, по-бързо лечение и медицински услуги по-близо до хората“, заяви министър Марчел Болош, цитиран в прессъобщението.
Благодарение на европейските средства над 672 000 души ще се възползват от скринингови програми за ранно диагностициране на онкологични или инфекциозни заболявания. Други инвестиции ще бъдат насочени към инфраструктурата и медицинските услуги в Румъния, като ще се наблегне на повишаването на достъпността и качеството на медицинските грижи на всички нива, отбелязва същият източник.
Програмата има за цел да развие модерна и ефективна медицинска система - от превенция и диагностика до лечение - чрез инвестиции в инфраструктура, цифровизация и развитие на уменията на здравните специалисти.
Приблизително 228 преки бенефициенти, включително болници, институти за обществено здраве и централни и местни публични органи, ще получат финансиране за модернизиране и разширяване на медицинските услуги.
Финансирането за развитие на медицинската инфраструктура ще включва: оборудване и модернизация на 56 кабинета за семейна медицина и училищни кабинети; създаване на мрежа от 36 мобилни звена за разпространение на ваксини; развитие на 23 звена за палиативни грижи; създаване и оборудване на 19 центъра за психично здраве; въвеждане в експлоатация на 12 регионални генетични и експертни центрове за редки болести.
Финансирането ще бъде насочено и към: модернизиране на 9 центъра за кръвопреливане; създаване на пет специализирани отделения за критично болни пациенти с остра мозъчно-съдова патология; създаване на две отделения за лечение на тежки изгаряния и център за протонна терапия.
Според министерството специален акцент се поставя върху превенцията и развитието на човешките ресурси: 672 000 души ще се възползват от скринингови програми; ще бъдат проведени 300 информационни кампании и кампании за повишаване на осведомеността.
Освен това над 30 000 медицински специалисти ще се възползват от програми за обучение.
„Всички тези инвестиции осигуряват участието на всички заинтересовани страни, за да се отговори на здравните нужди на регионално и местно равнище, а изпълнението на тези проекти ще бъде внимателно наблюдавано, за да се гарантира постигането на целите и максималното въздействие на европейските инвестиции в румънската здравна система“, се казва в съобщението за медиите.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text