site.btaРумъния рискува да изгуби значителни средства по Националния план за възстановяване и развитие
Румъния рискува да загуби значителни средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на обща стойност над 28 млрд. евро, тъй като е изпълнила само 13 процента от инвестициите и реформите, с които се е ангажирала, отбелязва телевизия Диджи 24. Страната разполага само с година и половина за изпълнение на останалите цели, за да изтегли останалите 19 милиарда евро, които са на нейно разположение съгласно плана.
Телевизията коментира, че неуспехите в привличането на средства по НПВУ ще ударят икономиката, ще натежат на бюджета и ще засегнат още повече доверието на инвеститорите в Румъния, отбелязва Диджи 24.
Вече се обсъждат промени в НПВУ и отказ от някои инвестиции, които не могат да бъдат завършени в срок до август 2026 г., посочва изданието и дава пример с проекта за газова централа в Крайова.
„Технически погледнато, това е трудно до невъзможно. Това е реалността“, призна министърът на енергетиката Себастиан Бурдужа, цитиран от Диджи 24.
„Но какъв избор имаме?! Да не правим нищо и през 2026 г. да се окажем все още с ТЕЦ на лигнитни въглища, който замърсява околната среда, неефективен е и харчи пари, или да започнем проекта за модернизация, защото имаме тази важна безвъзмездна помощ“, попита реторично енергийният министър.
Бурдужа посочи, че става дума за значителна инвестиция от 300 MW и независимо от това дали ще бъде готова на 100 процента до края на 2026 г., газовата централа остава „жизненоважен проект, който Румъния трябва да осъществи“.
Министърът напомни, че отоплението на Крайова се осигурява от стара електроцентрала на лигнитни въглища, която замърсява околната среда.
Румънската новинарска телевизия посочва, че има малки шансове и за завършване в срок на проектите за модернизация на 162 километра железопътна линия между градовете Карансебеш и Арад, за които Брюксел е отпуснал безвъзмездно пари. Най-напреднал е 54-километровият участък между градовете Лугож и Тимишоара, където е свършена около 20 процента от работата, според данни от декември 2024 г. на ЧеФеРе (CFR SA) - компанията, която управлява железницата.
Трудно върви и рехабилитацията на 166-километров участък между градовете Клуж и Орадя (гара Епископия Бихор), за да бъде възможно пътническите влакове да се движат със 160 км/ч., посочва медията.
Румъния е изтеглила до момента 9,4 млрд. евро от Националния план за възстановяване и устойчивост. Остават за усвояване още 19 млрд. евро, от които близо 7,8 млрд. евро са безвъзмездни средства, напомня телевизията.
Държави, като Полша, Португалия и Италия, вече са изпратили 5-о, 6-о и дори 7-о искане за плащане към Европейската комисия, докато Румъния е изпратила само три, а средства са получени само по второто искане. По третото - на стойност два милиарда евро има проблеми и страната рискува да загуби 1,76 милиарда евро от конкретното плащане. Критиките на ЕК са свързани с реформата на специалните пенсии и политическите назначения в държавните компании, главно в сферата на енергетиката, посочва телевизията.
Министърът на енергетиката Себастиан Бурдужа каза, че чака решение на Съвета на ЕС, за да започне процедура по освобождаване от длъжност на лицата, за които Брюксел казва, че са назначени в управителните съвети на осем енергийни компании без спазване на ясно определени критерии съгласно ключовите етапи в НПВУ.
Над 28-те млрд. евро, които са на разположение на Румъния по плана за възстановяване и устойчивост, следва да бъдат изтеглени чрез осем плащания, след като бъдат осъществени стотици реформи и инвестиции.
„Европейските средства – тези по НПВУ, както и по кохезионната политика и по други програми, генерират икономически растеж, водят до развитие на териториите, не само в големите градове, създават работни места и носят печалба на румънските компании“, заяви председателят на "CFA (Chartered Financial Analyst) Румъния" Адриан Кодърлашу. Според него, за да избегне Румъния изпадане в рецесия тази година, усвояването на европейските средства е от ключово значение.
Рейтинговите агенции също подчертаха значението на усвояването на европейските фондове и на Националния план за възстановяване и устойчивост за оставането на Румъния в категорията, при която се препоръчват инвестиции, въпреки че неотдавна намалиха кредитния рейтинг на страната, припомни експертът.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text