site.btaНай-голямата партия на косовските сърби се отказа от бойкота и излиза на избори в неделя с подкрепата на Белград
![Най-голямата партия на косовските сърби се отказа от бойкота и излиза на избори в неделя с подкрепата на Белград](/upload/1779483/141f2ac58b6c4ba0904eca7a032792ca--0--9a1e8a87b2ff4dc0a1f40e5a3a8bfa29.jpg?l=1000)
![Най-голямата партия на косовските сърби се отказа от бойкота и излиза на избори в неделя с подкрепата на Белград](/upload/1779483/141f2ac58b6c4ba0904eca7a032792ca--0--9a1e8a87b2ff4dc0a1f40e5a3a8bfa29.jpg?l=1000&original=)
Най-голямата партия на косовските сърби, „Сръбска листа“, се отказа от политиката си на бойкот на косовските институции и влиза в изборната надпревара за парламент в Косово тази неделя на фона на призивите, които Белград отправи към косовските сърби да гласуват активно.
Формацията е подкрепяна от управляващата в Сърбия Сръбска прогресивна партия на президента Александър Вучич.
Той призова сърбите в Косово да гласуват на изборите в неделя.
„Всички ние заедно даваме максимална подкрепа на „Сръбска листа“ на изборите в Косово и Метохия, гордеем се с това, и молим колкото се може повече сърби да излязат на предстоящите избори,“ каза Вучич в обръщение към обществеността на 27 януари.
Етническите сърби представляват около 5 процента, а етническите албанци са около 90 процента от 1,8-милионното население на Косово.
Сръбската държавна организация Комисариат за бежанците и миграцията прикани разселените лица от Косово в Сърбия да гласуват на изборите, като заяви, че ще бъде организиран транспорт до избирателната секция за всички желаещи.
Сръбска листа доминира сред сърбите, останали да живеят в Косово. Правителството в Прищина обаче обвинява формацията в контрабанда, пране на пари и контролиране на територията си с "желязна ръка". Освен това смята, че „Сръбска листа“ стои зад протестите и блокадите на пътища в често размирното Северно Косово, населено предимно с косовски сърби, отбелязва Франс прес.
След като косовският премиер Албин Курти пое поста през 2021 година, "Сръбска листа" бойкотира местните избори, в резултат на което Прищина назначи четирима албански кметове в сръбски общини, а това доведе до сблъсъци през 2023 година.
Напрежението в Косово достигна връхната си точка през септември 2023 г., когато край манастира в село Банска, Северно Косово, сърби, водени от заместник-председателя на Сръбската листа Милан Радойчич, нападнаха патрул на косовската полиция, при което бе убит косовски полицай и трима от нападателите.
По-късно Радойчич избяга в Сърбия, където призна, че е организирал атаката.
След това партията промени ръководството си и се ангажира да прекрати бойкота и да се бори за гарантираните за косовските сърби 10 депутатски места, имащи право на вето по законите, засягащи общностите, в 120- местния косовски парламент.
Депутатите от "Сръбска листа" не са участвали активно в работата на парламента на Косово повече от две години заради „политиката на бойкот“, след като решиха да напуснат косовските институции в Северно Косово с цел да попречат на косовското правителство да премахне сръбските регистрационни табели на автомобилите в Косово. На всеки шест месеца те се явяваха в парламента само за да се подпишат, за да не изгубят мандатите и заплатите си.
Освен „Сръбска листа“ в надпреварата за десетте депутатски места се включват още шест политически субекта, които представляват косовските сърби.
За първи път от обявяването на независимостта на Косово парламентът изпълни целия си четиригодишен мандат, отбелязва Асошиейтед прес. Това са деветите парламентарни избори в Косово от края на войната в някогашната сръбска област (1998-1999 година) между сръбските правителствени сили и етническите албански сепаратисти и след 78-дневните бомбардировки на НАТО тогава, които принудиха сръбските сили да напуснат Косово. Сърбия и косовските сърби не признават независимостта на Косово, обявена през 2008 година.
Парламентарните избори в неделя са изключително важни за косовските сърби според събеседници на Радио Свободна Европа в Косово.
Те изтъкват, че политиката на бойкот трябва да се промени, тъй като се е стигнало до заключението, че проблемите на сръбската общност трябва да се институционализират и по такъв начин да бъдат защитавани правата им.
Миодраг Маринкович от неправителствената организация Център за положителни обществени акции (CASA) посочва, че сред представителите на сръбската общност осъзнават, че политиката на бойкот се е провалила, така че много граждани ще отидат да гласуват за първи път на тези избори.
Мисля, че този път активността на сърбите на косовските избори ще бъде рекордна, каза Маринкович.
Душан Радакович, регионален координатор на Демокрация в действие – коалиция от неправителствени организации, която следи изборния процес в Косово, посочи пред Радио Свободна Европа, че изборите са важни за сръбската общност, тъй като са първите, които не се бойкотират през последните две години. Той отбелязва обаче, че няма да бъде лесно хората да се „съживят“ след излизането на сърбите от косовските институции по инициатива на „Сръбска листа“ с цел да се попречи на премахването на сръбските автомобилни регистрационни табели и замяната им с косовски.
Въпреки това регистрационните табели бяха сменени, а косовското правителство предприе мерки за укрепване на властта си в Северно Косово, като премахването на сръбския динар от употреба там и затваряне на институции, работещи в системата на Сърбия и считани от Прищина за незаконни.
Жителката на Грачаница Босилка е на мнение, че изборите са важни за сърбите в Косово, за да си изберат истински политически представители, които ще им гарантират оцеляването.
Както посочи пред Радио Свободна Европа тя и семейството й планират да живеят в Косово, затова за нея е важно да създаде условия за по-добър живот.
Ненад Рашич, лидер на партията За свобода, справедливост и оцеляване, който е и настоящ министър на общностите и завръщането, посочи пред Радио Свобода Европа, че съвместното съществуване е основният параметър за по-нататъшните действия на партията му и че предстоящите избори са много важни, защото „няма друга възможност освен сътрудничество с това, което е налично в момента“.
Изборите са важни и защото ще определят кой ще ръководи косовската страна в блокираните преговори за нормализация на отношенията между Белград и Прищина, водени с посредничеството на ЕС, като тази нормализация е едно от условията за напредък по пътя към членство в Евросъюза.
Курти бе критикуван от Запада за някои от решенията на кабинета си като забраната на използването на сръбския динар, който се използва като разплащателно средство в Северно Косово. Вашингтон, Брюксел и силите на НАТО в КейФОР призоваха правителството в Прищина да се въздържа от едностранни действия, тъй като се опасяват от разпалване на междуетнически конфликт, отбелязва АП.
ЕС замрази финансирането на някои проекти преди почти две години. Брюксел определи условия за постепенно отменяне на временните мерки. Тези условия са свързани с това Косово да предприеме стъпки за намаляване на напрежението на север, където живеят повечето сърби.
Новото правителство трябва да вземе решителни мерки за възстановяване на доверието и партньорството с ЕС и САЩ, включително изпълнение на задълженията, произтичащи от диалога със Сърбия, каза анализаторът Илир Деда.
По време на предизборната кампания преговорите за нормализиране на отношенията между Белград и Прищина не получиха особено внимание.
ЕС очаква от новото косовско правителство да се ангажира конструктивно с диалога за нормализиране на отношенията със Сърбия. Това е изключително важно за интеграционния път както на Сърбия, така и на Косово, каза пред АП говорител на Европейската комисия.
ЕС и САЩ призоваха двете страни да прилагат споразуменията, постигнати преди две години, включващи създаването на Съюз на сръбските общини в Косово. От Сърбия се очаква да изпълни ангажимент за де факто признаване на Косово.
Гражданите на Косово, включително от диаспората, ще избират измежду 26 политически формации и един независим кандидат.
Лявото националистическо Движение „Самоопределение“ (LVV) на премиера Албин Курти, се смята за фаворит, но не се очаква да спечели необходимото мнозинство, за да управлява самостоятелно, отбелязва АП.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text