site.btaПарламентарни избори в Косово: Северна Митровица в очакване на изборите в неделя
В навечерието на парламентарните избори в Косово етнически разделеният град Митровица изглежда спокойно.
От ранните часове на деня пешеходци преминават свободно по моста над река Ибър, който разделя града на южна част, населена предимно с етнически албанци, и северна с преобладаващо сръбско население.
Мостът над Ибър, превърнал се в символ на разделението между сърби и албанци и на напрежението, което продължава в Северно Косово от края на войната през 1999 г., многократно е ставал място на сблъсъци между представители на двете общности.
Въпреки това днес той изглежда като мост, какъвто има във всеки един балкански град с река и единственото нещо, което издава по-различния му статут, е италианският контингент на мироопазващите сили на НАТО в Косово (КейФОР), който охранява моста от двете му страни.
В града, освен моста над река Ибър, който е затворен за превозни средства от над 25 години, има и други мостове, по които може да се стигне с автомобил до северната част, община Северна Митровица.
По улиците близо до моста откъм северната част на града няма засилено полицейско присъствие, но често преминават патрули на мисията на ЕС за върховенството на закона в Косово (ЕУЛЕКС).
В непосредствена близост до моста, „разделителната линия“ между сърби и албанци, се забелязват избледнели и разкъсани сръбски знамена, останали от отминали конфликти. С навлизането все по-навътре в Северна Митровица сръбските знамена имат по-запазен вид.
Зад паметник на сръбския княз Лазар на кръгово кръстовище от балконите и прозорците на висок блок се веят още сръбски флагове.
По улиците животът тече спокойно – едни продават плодове и зеленчуци, други пият кафе и разговарят в местните сладкарници, трети влизат в най-близкия до моста офис на най-голямата партия на косовските сърби – „Сръбска листа“.
Северната част на града се готви да участва на парламентарните избори в неделя – по улиците се виждат плакати и на други партии, които се борят да представляват сръбското малцинство в страната в следващите четири години.
В 120-местния косовски парламент, 20 места са гарантирани за малцинствените общности – сърби, турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни и горани. От тях 10, най-голям брой, са запазени за етническите сърби в страната.
От 2022 г. насам, когато сръбските представители напуснаха косовските институции, сърбите в Северно Косово бойкотираха частичните местни избори, референдум, свързан с местни кметове етнически албанци, избрани заради бойкота на сърбите, както и преброяването в страната.
Сърбия не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област Косово, а Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на Европейския съюз.
Това може да се усети от множество графити на сръбски в северната част на града, в които очертанията на Косово са запълнени с цветовете на сръбския трибагреник. Кафенета, част от вериги на албанци от Косово, стоят пусти в непосредствена близост до моста над Ибър за сметка на тези по-навътре, в които косовските сърби започват деня си с кафе.
Някои неща от живота в северната част на Митровица опровергават "славата" му на етнически разделен град.
Точно до моста над Ибър автомобили с косовски и сръбски регистрации са паркирани един до друг.
В магазин за дрехи в северната част на Митровица сръбкиня се обръща към продавача, албанец, с думите „Комшия, купих си вчера тениска, но май ми е малка, може ли да я сменя?“ на сръбски. Албанецът отвръща на сръбски „Разбира се, заповядай“ с усмивка, а след това продължава разговора си с друг човек на албански. В магазина всички разбират и двата езика и работят заедно, а между клиентите в него, сърби и албанци, няма затворени мостове.
/СУ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text