site.btaРумъния прие "европейски механизъм" за актуализиране на минималната работна заплата според инфлацията и производителността на труда
![Румъния прие "европейски механизъм" за актуализиране на минималната работна заплата според инфлацията и производителността на труда](/upload/7318178/20240603_095821.jpg?l=1000)
![Румъния прие "европейски механизъм" за актуализиране на минималната работна заплата според инфлацията и производителността на труда](/upload/7318178/20240603_095821.jpg?l=1000&original=)
Румънското правителство одобри днес проекторешение за процедурата за актуализиране на минималната брутна работна заплата за страната, използвайки европейски механизъм за изчисление, съобщи премиерът Марчел Чолаку, цитиран от новинарския сайт Хотнюз.
"Приемаме механизма за актуализиране на минималната заплата в зависимост от нивото на инфлацията и производителността на труда. Това е европейски механизъм за изчисление, с който сме се ангажирали чрез Националния план за възстановяване и устойчивост", заяви премиерът Чолаку.
Той обясни, че по този начин развитието на минималната заплата става много по-предсказуемо и добави, че тази формула е определена миналата година заедно със социалните партньори.
Според правителственото решение гарантираната брутна минимална заплата за страната се актуализира в зависимост от равнището на инфлацията и прогнозираната производителност на труда.
Ако изчислената по тази формула минимална работна заплата е по-малка от 52 процента от стойността на брутната средна месечна заплата, тогава се стига до преговори в рамките на Националния тристранен съвет за социален диалог.
От 1 януари 2025 г. брутната минимална работна заплата в Румъния беше увеличена на 4050 леи (1592 лева), като беше запазен и необлагаемият праг от 300 леи.
"В Националния тристранен съвет постигнахме съгласие, че от 1 януари 2025 г. минималната работна заплата ще бъде 4050 леи. По този начин се доближаваме до европейската минимална работна заплата! Съобразяваме се с европейската директива, която посочва, че тази сума трябва да бъде между 47 и 52 процента от европейската минимална работна заплата", написа във Фейсбук румънският премиер Марчел Чолаку през октомври миналата година, когато бе взето решението.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text