site.btaБосна не разреши на Белград да изпрати военен хеликоптер за участие на сръбска делегация в празник на Република Сръбска
Министърът на отбраната на Босна и Херцеговина Зукан Хелез отказа да даде разрешение за използване на въздушното пространство на Босна от сръбски военен летателен апарат на 8 и 9 януари, като обясни, че не иска да позволи на Сърбия да участва в отбелязването на неконституционен празник в Република Сръбска, предаде Хина.
Сръбското посолство в Сараево подаде искането за одобрение, което е необходимо в такива случаи, след като съобщи, че почти всички сръбски министри, водени от премиера Милош Вучевич, ще посетят Баня Лука, столицата на Република Сръбска, която е една от двете съставни части на Босна и Херцеговина. Те ще бъдат в града в сряда и четвъртък, когато властите в съставната част планират да отбележат Деня на Република Сръбска, въпреки че Конституционният съд на Босна и Херцеговина обяви честването на 9 януари за неконституционно, защото дискриминира хърватите и бошняците, живеещи в Република Сръбска.
"Полетът на сръбски хеликоптер и посещението на делегация на сръбското министерство на отбраната несъмнено разкриват намерение за участие в събития, свързани с отбелязването на 9 януари, който Конституционният съд обяви за неконституционен през 2015 г. и през 2019 г. Неуважението към решенията на Конституционния съд във всички демократични страни подкопава върховенството на закона и в Босна и Херцеговина то потенциално представлява извършване на престъпление", посочи Хелез.
Сръбският президент Александър Вучич също пренебрегна решенията на Конституционния съд на Босна и Херцеговина и в понеделник поздрави политиците от Република Сръбска за неконституционния празник, но не обяви свое посещение в Баня Лука, отбелязва агенцията.
Властите в Република Сръбска планират церемония за утре, а за четвъртък обявиха обичайния парад, в който ще участват въоръжени членове на полицейските сили на административната единица.
На 9 януари 1992 г. босненските сърби обявяват независимост с цел да се присъединят към Сърбия, което предизвиква война, отнела живота на 100 000 души, от тях 11 000 в Сараево, което бе обсадено от босненските сръбски сили в продължение на 43 месеца, напомня Ройтерс.
Конституционният съд на Босна и Херцеговина реши през 2015 г., че честването на 9 януари като Ден на Република Сръбска противоречи на конституцията, тъй като е дискриминационен спрямо гражданите на съставната част, които не са сърби, и го отмени. Тъй като на тази дата православните сърби отбелязват и празника на Св. Стефан, съдът постанови, че празникът дискриминира хърватите, които са католици, и босненските мюсюлмани.
Властите в Република Сръбска организираха през септември 2016 г. референдум, оспорващ решението на Конституционния съд. Босненските сръбски депутати частично промениха закона за празниците, така че Денят на Република Сръбска да се отбелязва като "светски празник", а през 2019 г. Конституционният съд отново обяви празника за неконституционен.
Според Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на войната, страната беше разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text