site.btaЕлена Ласкони един месец след анулирането на президентските избори: Румънската държава дължи отговори
Румънската държава „дължи отговори“ на гражданите след анулирането на първия кръг на президентските избори. Това написа днес във Фейсбук лидерката на дясноцентристката партия „Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони - един месец, след като Конституционният съд взе безпрецедентното решение да отмени резултатите от първия кръг и да постанови целият процес да започне отначало.
„Точно преди един месец президентските избори в Румъния бяха анулирани. И днес не знаем с точност защо! Решението на Конституционния съд отпреди един месец ни раздели на два лагера: едните, които си отдъхнаха с облекчение и казват, че това е било решение за запазване на демокрацията, и ние - другите, които обърнахме внимание, че си имаме работа с брутален жест, противоречащ на демокрацията, който може да има сериозни дългосрочни последици“, написа във Фейсбук Елена Ласкони, която щеше да се изправи на втори тур срещу изненадващия победител от първия кръг крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску.
Според Елена Ласкони румънската държава дължи отговори на румънците, „каквито не е дала и един месец по-късно“.
„Имаме нужда да знаем защо бяха анулирани изборите. Ако се е случило нещо толкова сериозно, че президентските избори да бъдат анулирани, как така никой не е виновен? Как нямаме отговорни за това? (Президентът) Клаус Йоханис и останалите от ръководството на държавата ни дължат обяснения“, посочва Елена Ласкони и отбелязва, че към настоящия момент няма определена нова дата за президентския вот.
На 6 декември Конституционният съд на Румъния взе безпрецедентното решение да анулира резултатите от първия тур на президентските избори, който бе спечелен изненадващо от почти неизвестния към онзи момент независим кандидат Калин Джорджеску след масирано промотиране в ТикТок при декларирани „нулеви разходи“ за предизборна кампания.
Решението бе взето, след като в разсекретени доклади на тайните служби се посочваше, че Румъния е била мишена на "агресивни руски хибридни атаки", целящи да повлияят на коректността на изборния процес.
Европейската комисия поиска от социалната мрежа ТикТок да запази всички данни, свързани с различните избори в ЕС от 24 ноември 2024 г. (денят на първия тур на президентските избори в Румъния) до 31 март 2025 г. Европейската комисия започна и официално производство срещу ТикТок заради заплахите за изборите в ЕС.
Калин Джорджеску и лидерката на националистическата партия „SOS Румъния“ Диана Шошоака определиха решението на Конституционния съд като „държавен преврат“.
Според премиера Марчел Чолаку това е било „единственото правилно решение“.
С днешната си публикация във Фейсбук Елена Ласкони поиска от „тези, които взеха това безпрецедентно решение, да излязат и да обяснят на всички каква игра играят“.
Лидерите на новата управляваща коалиция, в която влязоха Социалдемократическата партия, Национално-либералната партия и Демократичният съюз на унгарците в Румъния, ще се съберат на среща в сряда, 8 януари, за да вземат решение за новата дата на президентските избори, предаде агенция Аджерпрес.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text