site.btaТурската брегова охрана е заловила над 55 000 мигранти през 2024 г.
Турската брегова охрана е заловила 55 467 незаконни мигранти във водите на страната през 2024 г., много от които са били изправени пред опасни условия по своите миграционни маршрути, съобщи турското издание „Хюриет дейли нюз“.
Месецът с най-голям брой случаи на незаконна миграция е август с 245 случая, следван от септември и ноември, се казва в официални данни, цитирани от изданието.
При операциите си в моретата екипите на бреговата охрана са задържали 484 трафиканти на мигранти, а загиналите във водите мигранти са близо 45.
През последните десет години европейските държави остават основен притегателен център за мигранти от африкански и азиатски страни, като Турция служи за транзитен маршрут за хиляди търсещи убежище, които се опитват да преминат в Гърция от западните турски брегове, припомня изданието.
Някои мигранти предприемат опасни пътувания по суша или море с помощта на трафиканти, които често ги изоставят, след като получат големи суми пари за всеки мигрант, особено по време на преминаване по море. Други биват задържани от турските сили за сигурност, преди да стигнат границата с Европа.
Докато броят на мигрантите, пристигащи в други страни, намаля през 2024 г., агенцията на ЕС за гранична охрана „Фронтекс“ отчете близо 40 процента увеличение на пристиганията в Гърция в сравнение с 2023 г., като около 37 000 души са пристигнали в Гърция от началото на 2024 г., отбелязва още изданието.
Близо 30 000 от тези нелегални мигранти обаче са пътували с лодки от западното крайбрежие на Турция до гръцките острови в Източно Егейско море, вместо да пресичат сухопътната граница между двете държави.
Атина построи 40-километрова стоманена бариера по сухопътната си граница с Турция, за да ограничи нелегалната миграция, като строителството приключи през август 2021 г., припомня „Хюриет Дейли Нюз“. Както Анкара, така и международни правозащитни организации осъдиха действията на Гърция, като заявиха, че подобни практики застрашават живота на уязвими мигранти, включително жени и деца, и нарушават хуманитарните принципи и международното право.
/МИД/
news.modal.header
news.modal.text