ДОПЪЛНЕНА ИНФОРМАЦИЯ

site.btaРумънски евродепутати коментират политическата криза в страната, онлайн дезинформацията и ролята на ТикТок

Румънски евродепутати коментират политическата криза в страната, онлайн дезинформацията и ролята на ТикТок
Румънски евродепутати коментират политическата криза в страната, онлайн дезинформацията и ролята на ТикТок
Снимка: Мартина Ганчева - БТА

Онлайн дезинформацията и опасностите за свободните и честни избори в Европа ще обсъдят днес евродепутатите в Страсбург. Пленарният дебат се провежда след решението на Конституционния съд на Румъния да анулира първия тур на президентските избори заради сведения за възможна чуждестранна намеса и съмнения за координирана кампания в социалната мрежа ТикТок в полза на независимия крайнодесен кандидат за държавен глава Калин Джорджеску. Броени часове преди дебата БТА потърси за коментар румънски евродепутати от различните политически групи в Европейския парламент.

Как ще опишете ситуацията на политическата сцена в Румъния за вашите съседи в България?

Дан Барна (Обнови Европа-Съюз за спасение на Румъния): Това е деликатен и много сложен момент за Румъния. Дълго време смятах, че Румъния остава изключение в европейския пейзаж: не бяхме изправени пред голяма екстремистка вълна, не бяхме мишена на хибридни операции за дестабилизация, социалните мрежи не бяха използвани като плодородна почва за ултранационалистически манипулации. Президентските избори бяха внезапно пробуждане за нова реалност. Аз обаче избирам да бъда оптимист. Проевропейските партии имат мнозинство в бъдещия парламент на Румъния, а кандидатът за президент на Съюз за спасение на Румъния, г-жа Елена Ласкони, показа, че има демократична алтернатива на някои изолационистки и лъжливи персонажи. Ще видим как ще протекат преговорите за съставяне на правителство с ясен мандат да запази Румъния по европейския и евроатлантическия път и, разбира се, кога ще се проведат новите президентски избори.

Николае Щефънуца (Група на зелените/Европейски свободен алианс - независим): Румъния преживява криза, най-вече заради това, което се случва вътре в страната. Резултатът от първия тур на президентските избори създаде общество с два сценария - хора, които искат европейски път, и хора, които, въз основа на популистката реч на Калин Джорджеску, смятат, че Европейският съюз не е решение. Трябва обаче да помним, че повече от половината румънци вярват в европейския проект и това ни показва, че демократичният път е решението за румънската държава. Румънците трябва да бъдат чути, нуждите им трябва да бъдат чути. Идва зима, студ – знаете ли, че милиони румънци не могат да плащат сметките си за ток или нямат как да се отопляват? За това трябва да говорим, да ги разбираме и да им помагаме. Когато всеки от нас разбере това, тогава Румъния наистина ще се справи.

Адриан Аксиния (Европейски консерватори и реформисти-Алианс за обединение на румънците): В Румъния имаше държавен преврат, извършен от президента Клаус Йоханис и от премиера Марчел Чолаку. Основната им цел е да останат на власт. Планът е възможно най-прост: без конституционно и правно основание президентът Йоханис със собствените си правомощия удължи мандата си до април или май 2025 г. Най-рано тогава ще встъпи в длъжност нов президент. През това време Йоханис ще свика новоизбрания парламент и ще назначи отново Марчел Чолаку, ръководител на най-голямата партия в Румъния - Социалдемократическата - пряк наследник на Комунистическата партия, за министър-председател. Много вероятно в този период те ще прокарат законодателство, което ще забрани представители на суверенисткото течение да кандидатстват вече и ще се опитат да наложат марионетка начело на държавата. Само си представете, че на Доналд Тръмп му бяха забранили да се кандидатира в САЩ. Тук трябва да се отбележи също, че в конституцията на Румъния много ясно е посочено, че мандатът на президента на страната се удължава само в случай на война. А тук случаят не е такъв.

Еуджен Томак (Обнови Европа-партия Народно движение): Румъния никога досега не е била изправена пред подобна политическа криза. Управлението през последните години създаде много разочарования, особено тази година с четири тура на избори. Тъй като всички институции бяха изненадани от мащаба на незаконната намеса в изборния процес за президент, в крайна сметка беше решено изборите да бъдат отменени и целият процес да бъде рестартиран през следващата година. На този фон, изпълнени с несигурност, проевропейските демократични партии преговарят за създаване на парламентарно мнозинство и на ново правителство, което да е способно да приложи серия от жизненоважни реформи и справедливост и прозрачност на публичните разходи. Кризата е в разгара си и няма индикации, че ще бъде преодоляна лесно догодина.

Диана Шошоака (независим-SOS Румъния): Ситуацията е много опасна. И в България се нарушават човешките права, демокрацията е само привидност, икономиката е във фалит, въпреки че вие може да сте малко по-добре от нас на хартия, но Румъния и България винаги са били тясно свързани и почти всичко, което се е случило в Румъния, по-късно се случва в България. Така че бъдете много внимателни, защото и вие сте под окупация и властите, упражняващи прерогативите си в България, нямат нужда нито от свободни хора, нито от свободни избори, както се вижда от вашата ситуация. Само чужденците и мултинационалните компании, които вече са ви окупирали, както в случая с Румъния, имат какво да спечелят от цялата тази ситуация. Сигурно затова се поддържа такова състояние на политическа безтегловност.

Конституционният съд на Румъния касира президентските избори. Магистратите взеха това решение няколко дни, след като бяха обявили първия тур за валиден. На какво отдавате тази промяна в позицията им?

Дан Барна (Обнови Европа-Съюз за спасение на Румъния): Решението на съда по същество е конституционно. Съдът съществува, за да взема решения на базата на основния закон. Съдът има в правомощията си валидирането или анулирането на изборите, това е сигурно. Ако ме питате за мотивацията, със сигурност имам някои съмнения. В последното си решение съдът посочи, че има нови елементи след разсекретяването на документите на Върховния съвет за национална отбрана. Тези документи обаче не са ясни доказателства в правния смисъл. Ще са необходими ясни разследвания и присъди по две причини: първо трябва да разберем ясно какво се е случило отвъд сценариите и внушенията и второ - само тогава хората ще възвърнат доверието в своите демократични институции.

Николае Щефънуца (Група на зелените/Европейски свободен алианс - независим): Не мога да коментирам конституционността или противоконституционността на това решение. Не съм съдия, не съм конституционалист. Разсекретяването на документите на Върховния съвет за национална отбрана на 28 ноември показа, че най-вероятно има намеса от друга държава и това не бива да се пренебрегва. Мисля, че трябва да анализираме ситуацията и да видим какво можем да направим. Не можем да допуснем подобно нещо в една демократична държава. Целият фокус през този период трябва да бъде върху създаването на проевропейско правителство и възможно най-скоро да се запознаем с новите кандидати за тези избори. Румъния се нуждае от проевропейски кандидати, които наистина ги е грижа за страната ни, за хората.

Адриан Аксиния (Европейски консерватори и реформисти-Алианс за обединение на румънците): На гражданите беше отказано основното право да гласуват и да решават бъдещето си. И това, след като изборният процес вече е започнал: в диаспората вече се гласуваше (на втория тур), когато Конституционният съд на Румъния реши да анулира изборите. В този момент политическата сила напомпва колосални суми от държавния бюджет в основните медии в Румъния, за да подкрепи собствения си наратив и да оправдае спирането на демокрацията. Те нарушиха не само румънската конституция, но и първичното законодателство, което гласеше, че ако изборите бъдат отменени, те трябва да бъдат повторени след две седмици. В този момент дори не знаем кога ще бъдат, решение ще вземе правителството. 

Анулирането на изборите беше извършено от Конституционния съд - институция, в която има девет съдии - четирима, назначени от президента Клаус Йоханис и неговата партия, четирима, назначени от Социалдемократическата партия и един, назначен от Демократичния съюз на унгарците в Румъния. Тези хора отговарят на политически поръчки, а Конституционният съд е една от най-оспорваните институции в Румъния. Магистратите взеха решение без конституционно основание. Те просто се страхуваха, че представителят на суверенистичното течение ще стане президент и ще назначи премиер от Алианс за обединение на румънците - консервативната партия, която представлявам. Това не е първият път, в който Конституционният съд  ограничава правото на избор: той направи същото през септември, когато произволно забрани кандидатурата на представител на суверенистите. Това, което се случи тогава, е все едно французите да бяха решили да забранят на Марин Льо Пен да се кандидатира или италианците да бяха забранили кандидатурата на Джорджа Мелони. 

Разочаровани сме от реакцията на нашите международни партньори: както на държавите от ЕС, така и на САЩ. Ситуацията в Румъния е сериозна и бихме очаквали да потърсят обяснение от президента и премиера за преврата, който направиха. Никъде в цивилизования свят изборите не са били анулирани на базата на доклади на разузнаването, без никакво съдебно решение. Алианс за обединение на румънците уведоми всички заинтересовани институции: Европейската комисия, Венецианската комисия, изпрати писма до посолствата. Искаме само едно: свободни избори и опозицията да има кандидати. Ще се радваме нашите партньори да изпратят наблюдатели в Румъния, за да видят какво се случва в страната.

Кристиан Терхеш (Eвропейски консерватори и реформисти - Румънска национална консервативна партия): Тъй като съм суверенист и вярвам във върховенството на конституцията, аз бях този, който уведоми Конституционния съд на Румъния относно неправилния изборен процес и потенциалната измама. Въз основа на моя жалба Постоянният изборен орган поиска повторно преброяване на гласовете. Препоръчвам на всички, когато видят незаконност, да сигнализират, защото само така можем да сме сигурни, че живеем в правова държава, в която законът е равен за всички.

Конституционният съд на Румъния не анулира гласуването на румънците, а изборната процедура в нейната цялост, поради факта, че е била опорочена коректността й. Когато честността на изборния процес е опорочена, се нарушава националния суверенитет, което е недопустимо. Всички румънци бяха недоволни: някои, защото изборите бяха отменени, други, защото не бяха честни и кандидат, когото не искаха, стигна до втори тур. Ето защо основният приоритет на властите е изборите да бъдат честни и неопетнени от различни намеси и измами.

Аз съм за участието на колкото се може повече наблюдатели в изборния процес. Казвал съм, че ако Румънската национална консервативна партия стигне до парламента, ще променим закона, така че процедурата за преброяване на гласовете във всяка секция да се излъчва на живо в интернет, както се случва със заседанията на местните или окръжните съвети.

Еуджен Томак (Обнови Европа-партия Народно движение): Ще кажа личната си позиция. Всички институции многократно заявиха, че въпреки че е имало външна намеса, процесът на гласуване не е бил засегнат.  Нормално би било изборите да продължат. Решението процесът да бъде спрян, докато гласуването в чужбина вече течеше, раздели рязко обществото. Още повече, че някои от мотивите, цитирани от Конституционния съд на Румъния, бяха известни преди началото на първия тур. Анулирането на избори при тези условия е много опасен прецедент за румънската демокрация. Според мен изборите трябваше да продължат и смятам, че гражданите щяха да гласуват за проевропейския кандидат.

Диана Шошоака (независим-SOS Румъния): Нищо от направеното от Конституционния съд на Румъния не е конституционно и законно. Всъщност всичко започна на 5 октомври 2024 г., когато за първи път в историята на кандидат за президент беше отнето правото да се кандидатира заради изявления и политически мнения, изразени по време на сенаторски мандат, изявления, които имат депутатски имунитет. Става дума за мен. Аз бях този кандидат и бях обвинена в евроскептицизъм, натовски скептицизъм и антисемитизъм заради викове „Свободна Палестина“. След това беше направен държавният преврат, защото знаеха, че ще спечеля изборите на първия тур. Конституционният съд продължи по този път на държавен преврат. В този контекст единственото жизнеспособно решение за запазване на румънската диктатура след 1989 г. беше анулирането на изборите, но това трябваше да бъде поискано от всички политически сили на 5 октомври, за да се възстанови демокрацията и да се зачита правото на румънските граждани да се кандидатират и да гласуват.

От моя гледна точка не трябваше да има първи тур след решението за отмяна на моята кандидатура. За мен е пределно ясно, че е дошла заповед и по моя информация заповедта за повторното преброяване идва от стратегическия партньор САЩ и Европейската комисия, при положение, че има две жалби, едната от които е от лице, което по мои източници, е агент на ЦРУ. В този контекст беше разпоредено повторно преброяване на гласовете и когато видяха, че кандидатът на СДП – премиерът Чолаку, дори и при повторното преброяване не стигна до втория тур, решиха да го отменят. Искам да Ви отбележа нещо изключително важно: Конституционният съд на Румъния не е съд. Не попадайте в този капан. Това е политически орган с някои хора, наречени „съдии“, но които нямат нищо общо със съдиите в съдилищата и които нямат правомощията на съдилищата. Именно поради тази причина стореното от Конституционния съд на Румъния е сериозно и недопустимо. То не съществува дори в африканските страни от четвъртия свят.

Всичко, което се случва в Румъния, е противоконституционно и с действията си Конституционният съд фактически премахна румънската държава. В момента Румъния вече не съществува като държава, тя просто беше премахната, няма правителство, а парламентът е под въпрос, президентската институция на практика се самопремахна. В момента всъщност имаме регион с име, който се управлява незаконно от чужди тайни служби, по нареждане от Брюксел, Вашингтон и Тел Авив. Внимавай, България, много си близо!

Предизборната кампания на Калин Джорджеску постави на изпитание нормите на ЕС по отношение на социалните мрежи. Темата влиза в пленарната зала днес следобед. Какво трябва да бъде направено в Румъния, а и в ЕС?

Дан Барна (Обнови Европа-Съюз за спасение на Румъния): Свободата на гласуване е свещена, никой не бива да бъде осъждан за това, че е изразил позицията си. Отвъд манипулацията и дезинформацията, Джорджеску беше избран от реални хора, които решиха да изразят по този начин недоволството си от партиите, които управляваха в коалиция през последните три години. Показателно е, че нито кандидатът на Социалдемократическата партия, нито този на Национално-либералната партия стигнаха до втория тур, нали?

Но на въпроса ви. Трябва стриктно да прилагаме Закона за цифровите услуги. Имаме закони, но те трябва да се прилагат. Компаниите трябва да отговорят на настоящите разследвания, да убедят, че правят каквото трябва, за да не повлияят на демократичните изборни процеси, а ако не го направят, трябва да бъдат приложени наказателни мерки.

Еуджен Томак (Обнови Европа-партия Народно движение): Европейският съюз трябва да регламентира много по-прецизно и прозрачно какво може и какво не може по време на предизборни кампании. След този прецедент имаме нужда от по-ясни правила за гигантите от социалните медии. В противен случай през следващите пет години можем да се събудим с Путин навсякъде в Европа, защото това следва от хибридната война - хаос и недоверие в институциите. Така се появява упадъкът на демокрацията и все по-благодатна почва за тоталитаризма.

Николае Щефънуца (Група на зелените/Европейски свободен алианс - независим): Калин Джорджеску проведе вирусна кампания в ТикТок, като натрупа 92,8 милиона гледания през последните два месеца, с над 25 000 акаунта, активирани две седмици преди първия кръг, а фактът, че създаде нов акаунт, който достигна приблизително 4,5 милиона преглеждания за ден, повдига въпроси. Заедно с колегата ми от групата на Зелените, Александра Гийз, отправихме запитвания до Европейската комисия, за да проверим до каква степен компанията ТикТок нарушава Закона за цифровите услуги, особено след като има индикация, че алгоритъмът на TикТок може да води до вирусно разпространение на дезинформация. Освен това, след изслушването в комисията на Европейския парламент по вътрешния пазар и защита на потребителите (IMCO) беше установено, че TикТок не поема отговорност за фалшиви новини и предизборна пропаганда. Въпреки че бяха закрити десетки хиляди акаунти, предприетите мерки бяха недостатъчни. В закона е посочено ясно, че това, което е незаконно в ежедневието, е незаконно и онлайн и ТикТок трябва да отговаря, ако се установи, че не е спазил европейските правила.

Адриан Аксиния (Европейски консерватори и реформисти-Алианс за обединение на румънците): Говори се за промиване на мозъци на хора в ТикТок и Фейсбук. Сякаш демократите отмениха изборите в САЩ, защото в платформата на Илон Мъск - Екс - имаше твърде много републиканци, които предаваха своето послание. Въпреки това се предприемат драконовски мерки за ограничаване на свободата на изразяване в интернет. Полицията наложи глоби на много граждани, които изразиха подкрепата си или за Калин Джорджеску, или за Елена Ласкони - двамата кандидати, които стигнаха до втория тур на президентските избори. 

Кристиан Терхеш (Eвропейски консерватори и реформисти - Румънска национална консервативна партия): Ще участвам в дебата по темата в Европейския парламент днес. Това, за което трябва да се настоява, не е блокиране на достъпа до социалните мрежи, а прозрачност на средствата, използвани в кампанията, защото тук е корупцията. Когато не декларирате сумите, използвани в кампанията, явно опорочавате изборния процес.

Диана Шошоака (независим-SOS Румъния): Е, г-н Йоханис спечели президентството чрез Фейсбук и никой не скочи. Обама също. Тръмп също. Ако нещо трябва да се направи, то всички телевизии, които превърнаха лъжата и манипулацията в modus vivendi, координирани от правителствата на страните и платени от тях, трябва първо да отговарят за цялата дезинформация, подстрекателство и съучастие в убийството на хора, например по време на пандемията. След това е необходимо тези канали да бъдат предоставени на народите, за да бъдат използвани само за предаване на истината. Мисля, че ЕС трябва да види своите лъжи, дезинформация и катастрофата, до която доведе Европа, и да се върне към това, което някога беше - европейска икономическа общност, в която ние, малките страни, имаме равни права с големите държави. 

Трябва ли ТикТок да бъде забранен в Румъния?

Дан Барна (Обнови Европа - Съюз за спасение на Румъния): Все още не сме стигнали до такава мярка, но компанията има много да обяснява. В една демокрация и в една правова държава решението трябва да се вземе на базата на доказателства след разследвания и с много сериозна мотивация.

Николае Щефънуца (Група на зелените/Европейски свободен алианс - независим): Приблизително девет милиона румънци използват ТикТок. Не мисля, че блокирането на тази платформа е решение. Вярвам в положителните решения, а не в крайните. Но ТикТок трябва наистина да приложи механизмите за контрол и регулиране. Платформата трябва да има образователно съдържание, а не да помага за разпространението на дезинформация.

Кристиан Терхеш (Eвропейски консерватори и реформисти - Румънска национална консервативна партия): Блокирането на ТикТок в Румъния или в ЕС би било голяма грешка и грубо нарушение на основните права. Фактът, че хората от кампанията на Калин Джорджеску са знаели как да използват ТикТок по-добре от други кандидати, е тяхна заслуга. Проблемът не е в ТикТок, а в Калин Джорджеску, който не е декларирал средствата за кампанията си. ТикТок не трябва да се затваря за това, но тези, които са нарушили закона, трябва да носят отговорност. 

Еуджен Томак (Обнови Европа-партия Народно движение): Ако ТикТок не вземе мерки да бъде по-прозрачен, тогава нито едно решение не бива да бъде изключвано. 

Диана Шошоака (независим-SOS Румъния): Достъпът до ТикТок от wifi мрежата вече е блокиран в Европейския парламент. Това е форма на фашистко-болшевишка диктатура, която се установява на ниво цял свят. Изрази като „Свободна Палестина“ вече са цензурирани в ЕП и вие сте наказани, ако говорите по микрофона срещу ЛГБТ, отменяйки правото на свободно изразяване и мнение, въпреки че са политически изявления, защитени от парламентарен имунитет.

(БТА потърси за коментар и Мария Грапини от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент - Социалдемократическа партия, Зигфрид Мурешан от Групата на Европейската народна партия-Национално-либерална партия. Всички те приеха поканата за интервю за БТА, но към момента на излизане на публикацията все още не са дали своите отговори)

/ВН/

news.modal.header

news.modal.text

Към 08:20 на 19.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация