site.btaНовоназначеният докладчик за Косово в Европейския парламент се срещна с косовския вицепремиер в рамките на посещението си в страната
Новоназначеният докладчик за Косово в Европейския парламент (ЕП) Рихо Терас беше приет на среща от косовския вицепремиер и главен преговарящ в диалога със Сърбия Бесник Бислими, съобщи вестник „Коха диторе“.
Срещата на Бислими и Терас се осъществи по време на тридневното посещение в страната на докладчика за Косово в ЕП, което започна 11 декември и което е с цел събиране на факти на терен.
По време на срещата Бислими е поздравил евродепутата Терас за новата позиция и е благодарил на Европейския парламент за постоянната подкрепа към Косово. Вицепремиерът на Косово е представил пред Терас постиженията на правителството по време на този мандат „от демократическия напредък и икономическия растеж до напредъка по прилагането на реформите по процеса на евроинтеграция“.
Бислими също така е споменал значението на напредването на Косово по пътя към ЕС и на „сериозното разглеждане“ на молбата на Косово за членство в евросъюза.
По време на срещата Бислими и Терас са обсъдили предизвикателствата и перспективите в този процес, потенциала на Косово за прогрес и развитие, ангажираността на страната по Плана за растеж и диалога със Сърбия под егидата на ЕС.
Сърбия, както и косовските сърби, които са мнозинство в Северно Косово, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на Европейския съюз.
Косово подаде молба за членство в ЕС на 15 декември 2022 г. и е единствената страна в региона на Западните Балкани, която все още няма статут на страна кандидат за членство в ЕС. Пет страни членки на ЕС – Гърция, Кипър, Румъния, Словакия и Испания – не признават независимостта на Косово.
Вчера, на втория ден от посещението си, Терас посети Северно Косово. Там той се срещна с представители на партиите на косовските сърби.
По време на срещата си с най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“ нейни представители са се оплакали от, както Терас каза, „насилието, което режимът в Прищина прилага“, пише „Коха диторе“.
След срещата си с политически представители на сърбите в Косово Терас посети моста над река Ибър в северния косовски град Митровица, но не даде изявления за медиите.
Правителството на Косово обяви по-рано тази година, че възнамерява да отвори за движение на автомобили моста над река Ибър, който разделя Южна Митровица с преобладаващо албанско население и Северна Митровица с преобладаващо сръбско население. Мостът е затворен за движение на превозни средства от 25 години и многократно е ставал място на сблъсъци между представители на двете общности.
По време на посещението си в Северно Косово Терас посети и канала Ибър-Лепенац, който стана обект на експлозия в края на ноември.
На 29 ноември т.г. в село Вараге край Зубин поток в Северно Косово експлозия повреди водопроводния канал Ибър-Лепенац (на албански Ибър-Лепенц – бел. ред.), който доставя вода както за охладителната система на топлоцентралите на Енергийната корпорация на Косово (KEK), които генерират почти цялото електричество в страната, така и за Северно Косово, косовската столица Прищина и околностите ѝ.
Прищина определи удара по канала Ибър-Лепенац като "терористично нападение". Косовският премиер Албин Курти обвини Сърбия, че стои зад експлозията, но не представи доказателства за това твърдение. Белград от своя страна отрече да е участвал в нападението и го осъди, а сръбският президент Александър Вучич определи обвинението като прибързано и безотговорно.
Нападението над канала беше осъдено и от Рихо Терас, който настоя за изясняване на случая. Той призова всички отговорници за него да бъдат изправени пред правосъдието.
В първия ден на визитата си в Косово Терас се срещна с косовския президент Вьоса Османи, министър-председателя на страната Албин Курти и председателя на косовския парламент Глаук Конюфца.
По време на срещата си с Терас косовският премиер е говорил за необходимостта ЕС да премахне мерките, които наложи на Косово.
Заради ескалацията на напрежението в Северно Косово ЕС наложи в края на юни 2023 г. наказателни мерки срещу Прищина, които включват временно спиране на работата на съвместните комисии между ЕС и Косово на базата на Споразумението за стабилизиране и асоцииране и замразяване на поканите за срещи на високо равнище, както и на двустранните посещения, с изключение на онези, свързани със справянето с кризата в Северно Косово в рамките на диалога Косово – Сърбия, воден от ЕС.
Косовският президент поиска на срещата си с Терас международната общност да поддържа единна позиция срещу дестабилизиращите действия на Сърбия.
Председателят на косовския парламент подчерта пред Терас, че стремежът на Косово за интеграция в ЕС съвпада с целите на блока за разширяване.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text