site.btaАмериканският посланик в Прищина: Има чуждестранни играчи, които искат да подкопаят демокрацията в Косово
Американският посланик в Прищина Джефри Ховениер заяви, че в Косово има „активни злонамерени чуждестранни играчи, които искат да подкопаят демокрацията в Косово, като се възползват от етническото разделение“, съобщи вестник „Коха диторе“.
„Не може да позволим това да се случи“, каза Ховениер в Прищина днес по време на конференция, организирана от Националния демократичен институт (NDI), базиран във Вашингтон.
Ховениер допълни, че дезинформацията винаги може да има директни последици, особено по време на период преди избори, в какъвто се намира и Косово преди парламентарните избори на 9 февруари.
Американският посланик в Косово припомни че преди години в социалните мрежи е бил публикуван фалшив разговор между него и косовския премиер Албин Курти, който е бил „предназначен да всее недоверие в общността на косовските сърби“.
„За щастие, не много хора го приеха на сериозно... Но фактът, че едно действащо лице написа сценарий, подготви сценарий, създаде запис, изцяло предназначен да всее недоверие и притеснение в сръбската общност и го публикува в социалните мрежи, е показател за този проблем”, подчерта американският посланик.
Ховениер, който приключва мандата си в Косово в края на декември и се пенсионира, подчерта, че САЩ остават ангажирани с Косово като многообразна страна и с подкрепата на независимите медии, включително тези, които се ръководят от малцинствата.
„Много сме наясно с медиите, които предоставят безпристрастна и точна информация. Наясно сме, че има някои, които се опитват да използват това твърдение (за безпристрастната и точна информация – бел. ред.), за да направят нещо съвсем друго – да предадат послание, което има за цел много, много по-различни неща от информирането на общността. За това трябва да бъде сигнализирано и ние трябва да подкрепим независимите медии”, заяви Ховениер.
Той допълни, че съвместната работа на Косово и САЩ в тази посока „далеч не е приключила".
„Всъщност може да се твърди, че (работата) по този въпрос току-що е започнала и ние наистина сме готови да се ангажираме с всички вас, за да намерим нови начини да ви помогнем да защитите вашата демокрация“, каза американският посланик в Прищина.
Ден по-рано на същата конференция беше представено изследване на Косовския център за изследване на сигурността (QKSS), в което се посочва, че кампаниите по дезинформация в Косово се разпространяват умишлено, за да се изострят междуетническите отношения, пише още „Коха диторе“.
Това проучване показва, че мнозинството косовски граждани, независимо от етническата си принадлежност, вярват, че дезинформацията влияе на междуетническите отношения. Повечето дори казват, че самите те са се натъквали на такава дезинформация.
Директорът по изследванията в Косовския център за изследвания на сигурността (KKSS) Рамадан Илязи казва, че тази дезинформация се разпространява значително повече в случаите, когато има напрежение в северната част на Косово, предимно населена със сърби, като миналогодишното нападение в Банска или атаката над канала Ибър-Лепенац.
Илязи смята, че службите на руските медии „Russia Today“ (RT) и „Спутник“ в Сърбия, които работят въпреки санкциите, наложени от САЩ и ЕС, играят роля в разпространението на тази дезинформация.
Онлайн медиите са сред платформите, за които се смята, че най-често разпространяват дезинформация, отбелязва още косовското издание.
На 24 септември 2023 г. в село Банска до Звечан, Северно Косово, група от около 30 въоръжени сърби нападна косовската полиция, при което загинаха един косовски полицай и трима от въоръжените нападатели. Косово нарече случая „терористично нападение“ и обвини Белград, че стои зад атаката, а Белград отрече всякакво участие в нея.
На 29 ноември т.г. в село Вараге край Зубин поток в Северно Косово експлозия повреди водопроводния канал Ибър-Лепенац (на албански Ибър-Лепенц – бел. ред.), който доставя вода както за охладителната система на топлоцентралите на Енергийната корпорация на Косово (KEK), които генерират почти цялото електричество в страната, така и за Северно Косово, косовската столица Прищина и околностите ѝ.
Прищина определи експлозията като "терористично нападение". Косовският премиер Албин Курти обвини Сърбия, че стои зад експлозията, но не представи доказателства за това твърдение. Белград от своя страна отрече да е участвал в нападението и го осъди, а сръбският президент Александър Вучич определи обвинението като прибързано и безотговорно.
Сърбия, както и сърбите в Северно Косово, където те са мнозинство, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на Европейския съюз.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text