site.btaТурският иноватор Мурат Джелеп пред БТА: Работя по проекти и иновации за комфорта и безопасността на хората
Работя по проекти и иновации за комфорта и безопасността на хората. Разработвам проекти, които не съществуват в света и в Турция. Именно това е иновацията. Това каза в интервю за БТА известният турски иноватор Мурат Джелеп.
Тази седмица той посети пресклуба на БТА в турската столица Анкара.
Следва интервюто с Джелеп:
Какво можете да ни кажете за себе си? Какво е Вашето образование? Откога се занимавате с дизайн и иновации?
Роден съм в Анкара през 1978 г. След като завърших средно образование, учих електроника в продължение на четири години. През годините, в които учих електроника, започнах да се интересувам от дизайн и иновации (1996-1997 г.), защото в света и в нашата страна определено имаше голям недостиг в тази сфера. Т.е. бих казал - нямаше дизайн за комфорта на хората.
Всичко това беше много интересно за мен и започнах да извършвам проучвания в тази насока, като се концентрирах както върху знанията по електроника, така и върху чертежите и дизайна.
Запитах се какви дизайни може да се създадат за повече удобство и комфорт за хората и в кои сектори има дефицити. Съсредоточих се върху тези въпроси и действах по тях в продължение на години.
Много се интересувам от авиокомпаниите и обичам самолетите. Отначало иновативните ми дизайни се породиха оттам, като проектирах униформи за екипажа в самолетите, наречени „Свободна ръка“ ("Free arm"). Това беше изключително удобна униформа, която стана много популярна. Това беше първият ми хитов дизайн (през 2012 г.).
След това започнах да проектирам чаши за авиокомпании, така че пътниците да могат да пият напитките си по по-комфортен начин и да пътуват по-удобно.
Също така проектирах умивалници и санитарен фаянс.
Най-голям проблем в ежедневието на хората в момента според мен има по отношение на електричеството. Наблюдавам как по време на спирания на тока хората изключват устройствата си. В случая електронните устройства може да се повредят. Най-застрашени са компютрите, електронните устройства, хладилниците, пералните, съдомиялните, бойлерите.
За да предотвратя това, проектирах апарата „CIKO“ (Device Protection Unit) и направих необходимите тестове. Изработих прототип и направих заявки за патент. Първата версия на „CIKO” вече е готова. Ще има и друга версия.
Първата версия е за електронни устройства. Когато устройството е свързано с електронния апарат и е включено в контакта, електричеството се изключва. Така няма риск за устройства, когато токът отново бъде пуснат.
Втората версия на CIKO също така няма да се влияе от колебания като ниско и високо напрежение. Както самият иновативен апарат няма да се поврежда, така и устройството, към което е свързанo, няма да се поврежда.
Кои според вас са най-оригиналните Ви проекти?
Бих казал, че всичките ми проекти досега са оригинални. Работя върху проекти, които не съществуват в света и в Турция. Именно това е иновацията. С други думи, никога не съм работил върху неща, които се предлагат на пазара. Работил съм върху проекти и иновации за комфорта, удобството и безопасността на хората. Сред най-популярните иновации е „Свободна ръка“, която е много значима и бе широко отразена от медиите.
Нараства ли интересът към подобни иновации в Турция и по света?
Да, но разпространението на иновативните продукти, дизайнът и изобретенията, които ще подобрят комфорта на хората, напредва бавно. С други думи, това трябва да се финансира от съответните институции както в Турция, така и по света.
Каква е ситуацията в чужбина? Интересуват ли се чуждестранни компании от Вашите проекти?
Да. Много компании в чужбина са отворени към иновативни проекти и идеи. Съответно редица компании, включително от Италия, са се свързвали с мен по този въпрос.
А по отношение на ситуацията в чужбина във връзка с иновациите мога да кажа, че в световен мащаб се предприемат съществени стъпки по отношение на иновативните изобретения. Има обаче още много да се прави по въпроса.
Какъв е последният Ви проект?
Последният ми проект е CIKO. Хората по цял свят много се притесняват от прекъсването на електрозахранването. Също така трябва да се отбележи и икономическата криза, която се засили още повече след пандемията. Поради тази причина хората много се замислят преди да пазаруват.
Електронните устройства, компютрите, бялата техника са скъпи продукти. Хората искат да вземат съответни мерки, за да предпазят тази техника от повреда, но единственото, което могат да направят, е да изключат устройствата от електрическата мрежа, когато спре токът. С иновативния ми уред обаче ще бъде сложен край на това.
Ще бъде ли скъп този уред?
Не, няма да е скъп. Хората ще могат да си купят този уред, така както си купуват контакт, защото когато проектирам продукт, първата ми цел е удобството и комфортът на хората. Ще направя всичко възможно за това и ще разговаряме с компании инвеститори по този въпрос. Той ще бъде на цена, която няма да е висока.
Какво Ви вдъхновява най-много в работата Ви?
Знаете ли какво ме вдъхновява най-много в работата ми? Много обичам хората. Обичам да разговарям с приятелите си или с хора, с които току-що съм се запознал. Най-много ме вдъхновява това, че когато представям дизайна си и когато се вслушвам в нуждите на хората, мога да намеря решение на проблемите им. Радва ме, когато видя блясъка в очите им, радостта им, очакването им, щастието им от този дизайн. Това е най-голямото вдъхновение за мен. С други думи, да виждам в лицата и очите им надеждата, че нещо ще бъде решено, ме вдъхновява много. Това е радост, която не може да се замени с никакви пари.
Предвид сложната икономическа ситуация в Турция, трудно ли е в момента човек да се занимава с работа като Вашата?
Да, трудно е. След Ковид пандемията е много трудно да се правят такива инвестиции и проучвания. Няма трудности при проектирането, след което се подава заявка за патент. През този период няма проблем, но има забележим проблем при инвеститорите и производствения процес в световен мащаб. Вероятно това ще бъде решено в близко бъдеще. В момента ефектът от щетите, причинени от пандемията, продължава, но хората са отворени за иновации и нови изобретения. Така че инвеститорите са готови да се включват в реализацията на иновативните проекти.
Смятате ли, че има интерес сред младите хора да участват в иновативни дейности като Вашата?
Да. А аз винаги казвам на младите хора, които се интересуват от моите проекти и които се опитват да проектират и да правят иновации, да кажат какво им оказва влияние, докато реализират такива проекти. Казвам да наблюдават хората и нуждите им. След като се извършат подобни наблюдения, може да се мисли за съответни иновации.
/СУ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text