site.btaОпозиционни кандидати за президент на Хърватия поискаха обяснение от управляващите дали в страната се връщат мигранти с тайни полети
Двама кандидати за президент на Хърватия – Миро Бул от партия МОСТ и независимата Мария Селак Распудич, която е народен представител, поискаха обяснение от управляващата партия Хърватска демократична общност (ХДО) по повод появилите се информации, че Германия и Швейцария връщат мигранти в Хърватия с тайни полети, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.
Първият тур от президентските избори в Хърватия е насрочен за 29 декември.
В прессъобщение Миро Бул заявява, че „един ежедневник публикува на първа страница информация за тайни полети от Цюрих до Загреб, с които се връщат нелегални мигранти обратно в Хърватия въз основа на Дъблинското споразумение". "Тези мигранти са влезли в Хърватия, където са регистрирани и са поискали международна защита и според споразумението от Дъблин, ние сме приемаща страна", допълни Бул.
Според цитираната от него информация от хърватски ежедневник самолет на "Хелветик еъруейс" (Helvetic Airways) от Цюрих е кацнал в Загреб в сряда, 20 ноември, в 12:20 ч. местно време. Бул обаче добави, че "този полет не съществува на екраните за пристигащи, а и полицията го отрича".
"Това са мъже от Афганистан, Сирия, Египет, Ирак и Турция, които сега ще останат в Хърватия и чието настаняване ние ще плащаме, защото правителството продължава да държи границите ни пропускливи като швейцарско сирене. Ако премиерът (на Хърватия Андрей) Пленкович и министърът на вътрешните работи (Давор) Божинович не се събудят, Хърватия ще се превърне в постоянен hot-spot (гореща точка – бел. ред.) за мигранти, които никога няма да се интегрират“, посочва Бул.
На същата тема публикува съобщение и независимият кандидат за президент Мария Селак Распудич. Тя също поиска от министър Божинович и от министър-председателя Пленкович да направят спешно изявление дали Хърватия е на път да се превърне в средище за нелегални мигранти. Тя пита какъв е отговорът на управляващите за гарантиране сигурността на Хърватия при подобни депортации и допълва, че за някои от мигрантите това не е първото връщане.
Мария Селак Распудич припомня как като народен представител навреме е предупреждавала, че по силата на Дъблинското споразумение десетки хиляди нелегални мигранти, регистрирани за първи път в Хърватия, ще бъдат върнати тук, „за да бъдат обгрижвани от хърватския бюджет със същите последици за сигурността, каквито вече виждаме по улиците на европейските градове“.
В последвалия отговор Министерство на вътрешните работи отхвърли твърденията за тайни полети, превозващи мигранти, като подчерта, че те по никакъв начин не са секретни, а предварително обявени и одобрени от отдела за Дъблинската процедура на МВР. В отговора още се казва, че тази година „до 30 септември в Хърватия са върнати 1157 лица, на които е предоставена международна закрила," като "около 70 процента са върнати с чартърни полети, предимно от Германия и Швейцария”.
От съобщението на хърватското МВР обаче става ясно, че страни от Западна Европа започват да депортират мигранти според Дъблинското споразумение, т.е. към страните, където първо са били регистрирани и са получили международна защита. Така въпросът за мигрантите и тяхното обгрижване вероятно ще стане една от водещите теми на предстоящите президентски избори в Хърватия.
/МИД/
news.modal.header
news.modal.text