site.btaОБНОВЕНА Европа се нуждае от повече ресурси, за да се справи с последиците от климатичните промени, каза гръцкият премиер на срещата за климата в Баку
Европа е глобален лидер в зеления преход, но се нуждае от повече ресурси, за да се справи с последствията от свързаните с климата бедствия, каза днес гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис на срещата на върха за климата COP29 в Баку, предаде Ройтерс.
Най-големите икономики в света се ангажираха да постигнат нулеви въглеродни емисии на енергийните системи до 2050 г., напомня агенцията.
„Не можем дотолкова да се фокусираме върху 2050 г., че да забравим за 2024 г.“, каза Мицотакис и допълни: „Нуждаем се от повече ресурси, за да се подготвим да реагираме своевременно, за да спасим човешки животи (…) и да помогнем на хората и общностите да се възстановят след бедствие“.
„Гърция има водеща позиция по отношение на климатичните промени. Емисиите ни са намалели с 45 процента. И докато лигнитните въглища в миналото бяха основният енергоизточник, сега са намалели (в производството) с почти 60 процента“, подчерта Мицотакис, цитиран от гръцката държавна телевизия ЕРТ.
Като основно предизвикателство той посочи това как на гражданите да бъдат предложени технологии и мерки, които да бъдат приемливи за тях, а на индустрията – такива, за които е в състояние да плати. „И мисля, че това се случва и на европейско равнище. Европа по същество разполага с чиста технология, но на много висока цена. Ние сме единственият регион в света, който налага екологични данъци. Но нашите емисии се равняват на само 6 процента от световните емисии и ние не можем да продължим да правим това, защото в противен случай ще изгубим икономическата война, така да се каже“, каза гръцкият премиер и призова света да разбере, че справянето с климатичната криза ще има своята цена.
Благодарение на изобилието от слънце и вятър Гърция е увеличила повече от два пъти производството на енергия от възобновяеми източници от 2014 г. насам, което представлява около половината от производството на електроенергия. Атина твърди, че е на път да затвори всички свои въглищни централи до 2028 г., отбелязва Ройтерс.
Но страната е на преден план по отношение на климатичните промени и се бори да осигури помощ и да възстанови щетите след унищожителни наводнения и горски пожари през последните години, които учените свързват с глобалното затопляне. Тази година Гърция преживя най-горещото си лято в историята след зима с малко или никакви дъждове, припомня агенцията.
Въпреки стабилното производство на електроенергия от възобновяеми източници през лятото Гърция се сблъска с рязко покачване на цените на едро на електроенергията, което според Атина се дължи на изкривявания на вътрешния пазар на електроенергия в Европа и на недостатъчните електроенергийни връзки с Централна Европа. В тази връзка Гърция поиска от Европейския съюз спешно да се заеме с този въпрос.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text