site.btaПовече от половината граждани на Западна и Централна Сърбия са за присъединяване към ЕС, показва проучване
Повече от половината граждани на Западна Сърбия и историко-географската област Шумадия в Централна Сърбия (55 процента) смятат, че страната трябва да продължи процеса на европейска интеграция, показва проучването „Сърбия и ЕС – предразсъдъци и нагласи“, което беше представено днес в Европейския дом в Белград, предаде ТАНЮГ. Тази нагласа е най-застъпена сред тези над 45 години (62,8 процента), докато европейският път на Сърбия се подкрепя от около 40 процента от тези под 25 години.
Според проучването, проведено от независимата организация „Европейско движение в Сърбия“, почти една пета от анкетираните (19,3 процента) са против влизането на Сърбия в ЕС, докато 25,7 процента не могат да решат.
Според генералния секретар на „Европейско движение в Сърбия“ Драгана Джурица гражданите на Западна Сърбия и Шумадия, които са на възраст над 45 години, са мотивирани да продължат процеса на европейска интеграция основно заради спомените си за изолацията от 90-те години на миналия век.
„Те знаят какво е да си откъснат от Европа и останалия свят“, поясни Джурица, цитирана от ТАНЮГ.
Тя допълни, че проучването показва, че 24 процента от младите хора под 24 години, които живеят в Западна Сърбия и Шумадия, са против присъединяването към ЕС, докато 35 процента от тях нямат мнение по въпроса.
„Този негативен резултат е следствие основно от недостатъчна или неточна информация, която получават за Съюза. Очевидно има голямо объркване сред младите хора, които от друга страна най-често пътуват до страните от ЕС“, каза Джурица.
Тя посочи, че половината от анкетираните свързват ЕС с икономически просперитет и че три четвърти от тях споменават европейските фондове, достъпни за сръбската икономика, както и че смятат, че присъединяването към ЕС би допринесло най-много за търговците, младите хора, предприемачите, фермерите и хората с увреждания.
По думите на Джурица проучването е показало, че гражданите най-често се информират за ЕС чрез медиите, като посочи, че е необходимо да се подобри публичният дискурс с правилна и точна информация, както и с информация за ползите, които гражданите могат да получат от присъединяването към ЕС и прилагането на реформи.
Ръководителят на проекта Ана Стеванович Джукич каза, че проектът изследва общите нагласи към ЕС в региона, където живеят 1,8 милиона граждани, включително около 280 000 млади хора, чиито гласове, според нейните оценки, биха били решаващи, ако се проведе референдум за ЕС в Сърбия. Тя посочи, че проучването показва, че жените са по-нерешителни относно влизането на Сърбия в ЕС и че 33,16 процента от тях не са решили по този въпрос, докато сред мъжете не могат да решат само 16 процента.
„По време на разговора с гражданите стигнахме до извода, че жените може би са по-честни във възгледите си или по-предпазливи, докато на мъжете им е по-трудно да признаят, че грешат или че не знаят, но това е само наше предположение“, каза Джукич, цитирана от ТАНЮГ.
По време на представянето на проучването асистентът на проекта Неда Рацич заяви, че изследването също така показва, че сред анкетираните с по-високо ниво на образование има значително повече хора, които подкрепят влизането на Сърбия в ЕС.
Анкетираните в градските райони (58,7 на сто) са в по-висок процент за присъединяване към ЕС, докато в селските райони са най-многобройните противници на евроинтеграцията (47,1 на сто).
61,1 процента от тези, които имат деца, смятат, че Сърбия трябва да продължи европейската интеграция, докато 25,6 процента от родителите са против.
Проучването е създадено в рамките на проекта „Пътни карти към ЕС през Западна Сърбия и Шумадия“, който се финансира от Европейския съюз, с цел да се анализират ключови бариери и възможности в комуникацията с гражданите относно европейските ценности и нагласите на гражданите за интеграцията на Сърбия в ЕС и тяхното възприятие на Съюза.
Проектът стартира тази година и ще продължи до 2027 г.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text