site.btaМинистрите на външните работи на Гърция и Турция дадоха интервюта преди утрешната си среща в Атина
Министрите на външните работи на Гърция и на Турция Йоргос Герапетритис и Хакан Фидан, които утре ще разговарят в Атина, дадоха интервюта през издания от другата страна за очакванията си от предстоящата си среща, цитирани от телевизия Скай.
Целта на срещата им е да проучат дали съществува благоприятна рамка за евентуално бъдещо уреждане на споровете им около обхвата на континенталния шелф и изключителната икономическа зона в Егейско море и Източното Средиземноморие.
Герапетритис заяви пред турския „Хюриет“, че „разрешаването на спора за континенталния шелф има ключово значение за предотвратяването на напрежение“ между Гърция и Турция.
„Вярвам, че можем да проведем дискусия по същество по координиран начин, с взаимно конструктивно разбиране, за разграничаването на континенталния шелф и изключителната икономическа зона. Дълбоко съм убеден, че окончателното решение на въпроса ще е от ключово значение за развитието на отношенията между двете страни на всички равнища и за предотвратяване на евентуални напрежения. Разграничаването на континенталния шелф и на изключителната икономическа зона е единственият спор между Гърция и Турция, който може да бъде поставен на международен арбитраж“, заяви гръцкият външен министър, който уточни, че това е не само позиция на гръцката страна, но и е залегнало в международното право.
Що се отнася до морските паркове в Егейско море, които Гърция възнамерява да обяви и които бяха посрещнати остро от Турция, Герапетритис каза, че според него реакцията на турската страна е била непропорционална и че гръцката страна е открита и че „двата морски парка в Егейско и в Йонийско море, границите на които са определени по строго екологични критерии, не нарушават правата на други държави“. „Планирането на морското пространство в Егейско море представлява задължение по силата на правото на Европейския съюз и това е въпрос, който Турция трябва също да вземе предвид в европейския си път“, заяви той.
От своя страна турският външен министър Хакан Фидан говори пред гръцкия ежедневник „Та неа“. В интервюто си той заявява, че има позитивен импулс в гръцко-турските отношения и затова е решил да посети гръцката столица в този момент. „Убеден съм, че ще имаме по-голям успех в двустранните си отношения, ако започнем дискусията с мисълта, че и другата страна има права и приоритети“, отбеляза Фидан. Той каза, че този подход ще вземе предвид интересите и на двете страни и ще подразни „тези, които извличат печалби от кризата“.
„Ако не успеем да достигнем до цялостни решения в резултат на диалог по същество, ще се обърнем към международното правосъдие с един цялостен подход (към споровете). Във всеки случай с Йоргос (Герапетритис) поставихме основите на днешния ни диалог“, каза турският външен министър.
Той отбеляза, че за Турция е важно да се запазят функционални каналите за диалог с Гърция в областта на миграцията, а по отношение на морските паркове заяви, че очаква сътрудничество от Гърция в Егейско море.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text