site.btaГерманският президент ще посети днес гръцко село, разрушено от нацистки сили
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер ще посети днес гръцкото село Канданос на о. Крит, където е извършено едно от най-страшните зверства от нацистките окупационни сили по време на Втората световна война, предаде Франс прес.
Очаква се германският държавен глава, който приключва тридневно официално посещение в Гърция, да подчертае политическата и морална отговорност за избиването на около 180 местни от нацистките войски на 3 юни 1941 г. Нацистката окупация в Гърция между 1941 и 1944 г. е сред най-кървавите в Европа, отбелязва агенцията.
Историкът, специалист по ВСВ, Хаген Флайшер посочва, че „в никоя друга неславянска страна Щуцщафел (СС) и Вермахтът не са действали толкова брутално, колкото в Гърция“. В допълнение близо 54 000 гръцки евреи, повечето от които са живеели в Солун, са депортирани в Аушвиц, а 90 процента от гръцката еврейска общност е избита според историка Марк Мазауър и неговата книга „Хитлерова Гърция - отвътре“.
Третият Райх също така налага окупационен заем, който гръцката държава е принудена да отпусне на нацистка Германия през 1942 година
Германският президент, който е на четвъртото си посещение в Гърция, ще се срещне днес с оцелелите от избиването в Канданос на около 50 километра югозападно от Ханя.
Селото е изравнено със земята в знак на отмъщение, тъй като жителите му са участвали в битката за Крит - отчаяно усилие на съюзническите сили да отблъснат въздушната инвазия на нацистките парашутисти през май 1941 г. В селото, което по-късно е построено наново, има мемориална плоча, поставена от окупаторите като предупреждение: „Като отмъщение за зверското убийство на взвод парашутисти и половин взвод пионери от въоръжени мъже и жени в засада, Канданос беше унищожен.“
Щайнмайер определя клането като „военно престъпление“, за което командващият офицер Курт Щудент така и не е обвинен. Щудент е заловен от съюзниците и е в затвор за известно време, докато бива освободен през 1948 г.
На среща с гръцкия президент Катерина Сакеларопулу в Атина вчера Щайнмайер посочи, че престъпленията, извършени от нацистите, представляват „сложен въпрос, който играе роля в отношенията ни и който не бива да пренебрегваме“. Бързо отхвърли обаче евентуално обсъждане на репарациите – въпрос, който все още вълнува гърците.
„Въпросът за репарациите е приключен за нашата страна съгласно международното право“, посочи той.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, чието семейство е от Крит, каза вчера, че репарациите са проблем, който все още е „жив“. „Надяваме се, че в определен момент ще го решим“, посочи той.
Този въпрос се върна в дневния ред по време на гръцката финансова криза, когато Германия беше смятана за водеща страна сред европейските кредитори, които настояваха за Атина да прави строги икономии в замяна на заеми.
Преди пет години гръцка парламентарна комисия оцени стойността на репарациите на повече от 270 млрд. евро. Германия никога не е компенсирала Гърция и настоява, че въпросът е окончателно решен през 1990 г. преди обединението на страната.
Предшественикът на Щайнмайер, Йоахим Гаук, беше първият германски държавен глава, който се извини на Гърция по време на посещение през 2014 г.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text