site.btaМинистърът по европейските въпроси на Северна Македония твърди, че правителството работи върху нови решения за процеса на евроинтеграцията
В Брюксел не се гледа с голям оптимизъм на предложението на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски конституционните промени да влязат в сила, след като страната стане член на ЕС, но предложението (на премиера) не е било и напълно отхвърлено. Това каза на пресконференция по повод първите 100 дни на новото правителство министърът по европейските въпроси и главен преговарящ Охран Муртезани.
По думите на Муртезани, за да продължи Северна Македония интеграцията си в ЕС, правителството трябва да се стреми да намери решение, което да бъде приемливо за стратегическите партньори на страната.
„Конституционните промени са изискване не на България, а на 27-те страни членки на ЕС. Това ясно е посочено в заключенията на Европейския съвет. Опитваме се да защитим процеса (...). И министър-председателят, и правителството, на няколко пъти споменаха, че приемането на конституционните промени не се оспорва, но искаме да сме сигурни, че процесът няма да бъде подложен на допълнителни блокади в бъдеще”, заяви Муртезани.
По думите му в правителството се обсъждат „нови решения, които в момента са във фаза на вътрешни дискусии”.
„Дори и да имаме окончателно предложение, няма да бързаме да го обявим преди да са минали изборите в съседна България. Трябва да видим дали ще бъде прието от другата страна. Затова работим интензивно по намирането на решения и смятам, че това е правилният подход занапред”, заяви Муртезани.
Орхан Муртезани е министър, предложен от коалицията от албански партии ВЛЕН, от която преди изборите обявиха, че в рамките на шест месеца правителството трябва да намери решение за това как страната да продължи по пътя на интеграция в ЕС. Попитан за това какво ще се случи, ако до декември конституционните промени не бъдат направени, Муртезани отговори, че ВЛЕН е дала срок от шест месеца, „в който правителството трябва да предложи решение за излизане от кризата”, а когато този срок изтече ще се прецени „какви са възможностите” и какво коалицията ще прави по-нататък".
Новото правителство на Северна Македония излезе с т. нар. "френско предложение плюс" в процеса на евроинтеграция. В преговорната рамка на Република Северна Македония с ЕС, или както я наричат медиите в страната "френското предложение" (защото бе одобрена по време на френското председателство на ЕС), е записано, че за да започнат реалните преговори за присъединяване със Скопие е необходима промяна на конституцията, като българите бъдат вписани в нея наред с другите споменати "части от народи". Според т. нар. "френско предложение плюс" на новото правителство конституционните промени трябва да бъдат направени, след като страната започне реалните преговори.
Според друг представител на ВЛЕН в правителството, председателят на движението БЕСА Билал Касами, конституционните промени за вписването на българите в основния закон на Северна Македония са само предпоставка за продължаване на европейската интеграция, но по-нататъшната интеграция изисква от ЕС ясен план за пътя на страната към ЕС.
„Очакваме Брюксел да излезе с ясен план как ще продължи интеграционният процес“, каза Касами в интервю за ТВ 21.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text