site.btaАлбанските партии в Северна Македония реагираха остро на временното спиране на механизма за етнически баланс при назначения в администрацията
Остра реакция от албанските политически партии в Северна Македония предизвика решението на Конституционния съд в страната временно, до произнасяне на решение, да бъдат спрени назначенията в държавната администрация на етнически принцип, както и образуваното дело за т. нар. „балансьор” (механизъм за осигуряване на съответния етнически баланс при назначения в държавната администрация в Северна Македония).
На пресконференция днес председателят на Алианс за албанците Зиядин Села определи решението на Конституционния съд като скандално, защото то „е опит да се спрат всички защитни механизми, изградени през последните години, за да се защитят правата на гражданите”. Села поиска Конституционният съд да вземе решение с двойно мнозинство (мнозинство от всички депутати и мнозинство от представителите на другите етноси в парламента). Той призова коалицията от албански политически партии ВЛЕН, коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ, да направят крачка назад.
„И помислете не само за собствения си интерес, а за доброто на всички граждани. Отне ни години, за да изградим някакъв вид вътрешно сближаване и е необходимо само едно решение, за да започне това сближаване да се разпада”, посочи Села.
Според него законът за справедливо представителство, освен равенство на общностите, трябва да гарантира и равенство между половете, както и равенство на хората със специални нужди.
От ВЛЕН пък реагираха, че причината за решението на Конституционния съд е предишното правителство, на СДСМ и ДСИ, като целта им е създаване на междуетнически проблеми и дестабилизация.
„Всички съдии (в Конституционния съд), без изключение, са били избирани с гласуване на ДСИ и ДСИ подкрепи всички, които започнаха процедура срещу балансьора. ВЛЕН ще реши този проблем с нов закон, по който вече се работи. Напомняме, че принципът на равно и справедливо представителство е гарантиран от Конституцията и не може да бъде оспорван и отменен дори от Конституционния съд. Освен това в десетки, може би стотици, закони за функционирането и работата на отделните институции е гарантирано представителството на албанците. Решението няма да промени нищо за правата на албанците, но показва лошите намерения на тези, които са избрали тези съдии в Конституционния съд”, се казва в съобщението на ВЛЕН.
При вчерашното гласуване в Конституционния съд, проведено след разпалени дебати, съдиите от албански произход са гласували против, уточняват медиите в Северна Македония.
„Съдиите бяха разделени по етнически признак. Балансьорът беше спрян. За албанците вече няма работа, с изключение на отделни случаи”, подчерта заместник-председателят на ДСИ Арбер Адеми, цитиран от медиите.
„Напомняме, че Конституционният съд има правомощия да защитава конституционността и законността в страната, но не и да нарушава самата конституционност. Призоваваме всички заинтересовани страни от обществото да имат безпристрастен и разумен подход към този сериозен проблем”, гласи реакцията на Партия за развитие на турците в Северна Македония, според която премахването на този механизъм не само ще бъде сериозен удар върху справедливото представителство на малцинствените общности в администрацията, но и сериозно ще наруши междуетническите отношения.
Пред ТВ Канал 5 министърът на държавната администрация Горан Минчев каза, че ще изчака окончателното решение на Конституционния съд относно спорните законови разпоредби за заетостта в публичния сектор по етнически признак и след това ще вземе окончателно решение дали да инициира нов закон.
„Не бих искал да спекулирам дали изобщо ще има ново законово решение и ако има, какво ще бъде съдържанието му. Ние, като правителство, сме за решение за професионална публична администрация, базирана на подходящо образование, знания, експертиза”, каза Минчев пред Канал 5.
„Очевидно е имало злоупотреба в закона за служителите в държавния сектор с т.нар балансьор, при който членовете на по-малките етнически общности са били приемани на работа, без да се вземат предвид експертизата и компетентността на всеки отделен човек. Конституционният съд се опитва да поправи тази несправедливост. С временната мярка само спря да се прилага методологията – балансьора. Конституционният съд направи добре, че прие временната мярка и всъщност сега топката се върна в изпълнителната власт. Чрез Министерството на държавната администрация правителството трябва да направи бързи промени в закона за държавните служители и служителите в администрацията и мисля, че ще се намери нов инструмент за равни условия”, посочи пред Канал 5 университетският преподавател Борче Давитковски.
На заседание вчера Конституционния съд на Северна Македония прие временна мярка, с която се преустановява назначаването на работа в администрацията според етническата принадлежност. По искане на антикорупционната комисия съдът оформи дело за членове в закона за заетостта в обществения сектор и закона за административните служители по съмнение, че са застрашени основните свободи и права на човека, свободното изразяване на национална принадлежност и правото на работа за всеки гражданин.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text