site.btaРумънското министерство на отбраната увери, че "въздушното пространство на Румъния е добре защитено", но има нужда от адаптиране на законодателството
Говорителят на румънското Министерство на националната отбрана Константин Спъну заяви днес, че според действащото законодателство Румъния може да се намесва в случай на "враждебна атака" срещу нея, но е необходимо адаптиране на законодателството, за да се изяснят специфични ситуации, които не са предвидени в приетия през 2001 г. закон, тъй като по онова време не е имало опасност от дронове, предаде Аджерпрес.
"Въздушното пространство на Румъния е добре защитено. Фактът, че не беше свален дронът, че не беше свален нито в Полша, нито в Латвия, представлява риск, но уязвимост нямаше. В онзи момент във въздуха имаше два самолета F-16, които постоянно наблюдаваха ситуацията. Процедурите за действие са едни и същи в цялото въздушно пространство на НАТО", посочи Спъну, визирайки инцидент от изминалия уикенд.
"Не можем да кажем, че сме били само зрители. Намесваме се според серия мерки, които се прилагат поетапно по единен начин във въздушното пространство на НАТО. В онзи момент бяхме в постоянна връзка с властите на НАТО. Въздушното пространство на Румъния се управлява интегрирано на съюзническо ниво. Двата самолета F-16 на румънските военновъздушни сили бяха на бойно дежурство под ръководството на НАТО. Бяха във въздуха близо два часа, така че можеха да се намесят, ако дронът представляваше опасност за националната територия", обясни говорителят след среща в министерството с членовете на Комисията по отбрана в Сената.
Той уточни, че в законодателството на Румъния, както и на останалите страни членки на НАТО, "са предвидени процедурни стъпки, чрез които може да се действа срещу летателни апарати, които използват въздушното пространство на страната незаконно".
"Истина е обаче, че законодателството беше прието някъде през 2001 г. - период, в който не съществуваше опасността от дронове, и в останалите страни от НАТО е горе-долу същата ситуация. Затова има и нужда от законодателно адаптиране. Румънската армия действа по същите принципи и процедури, по които действат всички армии на НАТО", добави Спъну.
Той отбеляза, че дронът е можел да бъде свален, ако това беше "враждебен акт, насочен срещу територията на НАТО".
Спъну добави, че предстои приемане от правителството на нови проектозакони в тази сфера, които в момента са в процес на одобряване от различни институции. "Засега работим според настоящото законодателство. Можем да действаме тогава, когато преценим, че има преднамерена атака, враждебен акт срещу територията на Румъния или НАТО", изтъкна той.
На румънска територия вече няколко пъти падаха останки от руски дронове след атаки по пристанищна и гражданска инфраструктура от украинската страна на река Дунав. В нощта на събота срещу неделя министерството на отбраната изпрати два изтребителя F-16 да наблюдават въздушното пространство заради възможно навлизане на руски дрон. В понеделник отломки от дрон бяха открити в района на село Периправа в източния окръг Тулча.
Днес Комисията по отбрана на Сената обсъди на заседание с представители на Министерството на националната отбрана промени в законодателството, които да позволят на румънската армия да сваля дронове, които влизат без разрешение във въздушното пространство на Румъния.
/МИД/
news.modal.header
news.modal.text