site.btaПредседателят на косовския парламент: Диалогът между Косово и Сърбия се намира в задънена улица, от която не виждам изход
Председателят на косовския парламент Глаук Конюфца заяви, че диалогът между Косово и Сърбия, който се води под егидата на ЕС, се намира в задънена улица, от която не вижда изход, съобщи вестник „Бота сот“. Според него Сърбия е допринесла за това с действията си.
Конюфца каза това след заседание на ръководството на косовския парламент в понеделник, като обвини международната общност в едностранчивост по отношение на Сърбия в този процес.
Председателят на косовския парламент каза, че след сръбския акт на агресия в северното косовско село Банска през септември миналата година е било разрушено и минималното доверие, необходимо в диалога за нормализиране на отношенията между двете страни.
На 24 септември 2023 г. в село Банска до Звечан, Северно Косово, група от около 30 въоръжени сърби нападна косовската полиция, при което загинаха един косовски полицай и трима от въоръжените нападатели. Косово нарече случая „терористично нападение“ и обвини Белград, че стои зад атаката, а Белград отрече всякакво участие в нея.
Отговорността за нападението в Банска пое Милан Радойчич – бивш заместник-председател на най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“, която се ползва с подкрепата на официален Белград. Радойчич беше арестуван в Сърбия и ден по-късно освободен, а впоследствие Интерпол издаде международна заповед за ареста му. Смята се, че в момента Радойчич се намира в Сърбия.
Сърбия и косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията си под егидата на ЕС.
След нападението в Банска косовската полиция откри огромно количество оръжия в Северно Косово, което косовският вътрешен министър Джелял Свечля тогава определи като достатъчно за въоръжаването на „стотици други нападатели“.
„Информацията, с която и международната общност, и нашите институции по сигурността разполагат, показва ясно, че тази голяма престъпна група от стотици хора е имала пряката подкрепа на държавата Сърбия. Предоставена им е логистика и цялата държавна подкрепа във военните полигони, за да провеждат обученията си и да получат оръжия. Разполагаме с факти, че е имало размяна на оръжия между армията (на Сърбия) и тази терористична група (извършила нападението в Банска). Именно поради тази причина е унищожен минимумът доверие, който е необходим, за да има нормален преговорен процес, който да продължи нормално“, каза вчера Конюфца.
Председателят на косовския парламент заяви, че международният фактор знае, че Сърбия стои зад групата нападатели в Банска.
„Международният фактор беше много резервиран по отношение на споделянето и разкриването на резултатите от разследването на терористичната атака в Банска. Това не означава, че няма разследвания и, че докладите (по случая с нападението) не са завършени. Резултатите и разследванията на отделните държави, включително НАТО, са завършени. Но това е чувствителна информация и не се споделя... В общия смисъл на тази информация ние знаем, че международният фактор знае, че подкрепата на сръбската държава зад групата от Банска е недвусмислена", каза Конюфца.
Той подчерта, че Косово е готово за диалог, но само при условие, че то се разглежда от ЕС като равнопоставена на Сърбия държава.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text