site.btaБазирана в Турция частна военна компания е нарушила ембаргото в Либия, според доклад на ООН, за който съобщава в. "Сьозджу"
Базираната в Турция частна военна консултантска компания САДАТ (SADAT) е осигурявала обучение за сирийски военни и е прехвърляла оръжие в Либия в нарушение на ембаргото, пише турският в. "Сьозджу", позовавайки се на доклад на ООН.
Журналистът Сайгъ Йозтюрк в публикация във вестника насочи вниманието към доклади на ООН от 2021 г. и 2023 г., съдържащи информация за датите, когато Турция е нарушила оръжейното ембарго. Според доклада за 2021 г. Египет, Йордания, Сирия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) също са нарушили ембаргото, посочва вестникът.
"Едно от най-фрапиращите твърдения обаче е, че SADAT, определена като турска отбранителна компания, е съдействала за обучението на военновъздушните сили на Правителството на националното единство и на сирийски бойци", пише Йозтюрк и добавя, че според посочения доклад предоставената подкрепа за обучение е в нарушение на ембаргото, предвидено в член 9 от Резолюция 1970 на Съвета за сигурност на ООН.
Отделно от това в доклада пише, че SADAT е отвела в Либия около 5 хиляди сирийци и е изплащала заплатите им, посочва журналистът.
Мелих Танръверди, председател на Съвета на директорите на SADAT, в казал пред Йозтюрк, че от компанията е било поискано да отговори на доклада в рамките на 30 дни.
"Отговорихме, че ние нямаме такива дейности в Либия", уточни Танръверди, но добави, че след този отговор ООН отново е излязла с позиция, че "макар SADAT да отрича твърденията, се смята, че компанията извършва дейност в Либия".
"Ако имаха сериозна позиция, щяха да ни наложат санкции", каза още представителят на SADAT, според когото става дума за "очерняне" поради засегнати интереси.
"Не сме имали никаква дейност в Либия. Ако имахме, те щяха да я документират и публикуват, както в случая с (руската частна военна компания) "Вагнер", добави той.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text