site.btaОтварянето за движение на моста в Митровица в този момент може да застраши военните от КейФОР според американския посланик в Прищина
Посланикът на САЩ в Косово Джефри Ховениер каза днес, че съществува „истинска опасност“ отварянето за движение на моста над река Ибър в Митровица в този момент да окаже влияние върху безопасността на военните на НАТО (мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР – бел. ред.), включително американските военни сред тях, предаде КосоваПрес.
Според американския посланик в Прищина евентуалното отваряне на моста би увеличило „заплахата, възможността за насилие и други проблеми както за местната общност, така и за войниците на НАТО, включително американските войници, които работят за гарантиране на мира и сигурността в Косово“.
„Приемаме много сериозно всяко действие, което може да засегне сигурността и защитата на американските военни, които работят в подкрепа на Косово“, посочи американският посланик, като изрази надежда, че косовското правителство ще вземе предвид тези опасения.
Правителството на Косово заяви, че възнамерява да отвори за движение на автомобили моста над река Ибър, който разделя община Южна Митровица с преобладаващо албанско население и община Северна Митровица с преобладаващо сръбско население, припомня КосоваПрес. Въпреки съпротивата на страните от т. нар. Петорка (САЩ, Великобритания, Германия, Италия и Франция) и НАТО, премиерът на Косово Албин Курти заяви, че мостът трябва да бъде отворен и че това действие "не е срещу никого".
Предупреждението за отварянето на моста дойде, след като на 5 август косовските власти затвориха офиси на сръбските пощи в Северно Косово – действие, което беше определено от съюзниците на Косово като „некоординирано и едностранно“.
Американският посланик в Прищина добави, че некоординираните действия на косовското правителство в Северно Косово намаляват ентусиазма на САЩ да подкрепят Косово по евроатлантическия му път.
Мостът над река Ибър е затворен от 25 години и многократно е ставал място на сблъсъци между представители на двете общности.
Сърбия и косовските сърби, които представляват по-голямата част от населението в северните косовски общини Звечан, Зубин поток, Лепосавич и Северна Митровица, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Прищина и Белград водят диалог под егидата на ЕС за нормализиране на отношенията си.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text