site.btaМащабен протест срещу добива на литий в Сърбия е планиран за днес в Белград. Вътрешният министър предупреди да се спазва редът
В сръбската столица Белград за днес ще има протест срещу добива на литий в Западна Сърбия. Организатори са природозащитни асоциации.
Днес е и крайният срок, даден на правителството да приеме закон, забраняващ геоложките проучвания и експлоатацията на литий и бор в Сърбия.
Организаторите обявиха, че ще блокират движението в Белград, но не уточниха местата, информира телевизия Ен1.
Преди днешния протест министърът на вътрешните работи на Ивица Дачич призова участниците в него да спазват законите, съобщават сръбските медии.
Той подчерта, че насилие няма да бъде допуснато, а всеки, който наруши закона, ще бъде санкциониран.
Дачич съобщи снощи, че в Суботица, Северна Сърбия, са били арестувани четирима души, които са планирали за днес да нападнат полицията и да предизвикат безредици и насилие в Белград, съобщи телевизия Ен1.
Дали трябва да има мина в долината Ядар, Западна Сърбия, или не се превърна в един от най-спорните въпроси в страната, като хиляди хора излизат на протести.
Според управляващите за Сърбия мината е възможност за икономическо развитие, противниците на добива на литий заявяват, че мината ще причини непоправимо замърсяване на долината Ядар, включително на подземни води, земеделска земя и две малки реки, които минават през долината.
Снощи протести имаше в градовете Ниш, Чачак и Враня. През последните седмици протести има всеки ден в различни населени места в страната.
По-рано тази седмица сръбският президент Александър Вучич заяви, че властта в Сърбия няма да бъде сменена на улицата и с насилие, а на избори и че "хайката" около лития е започнала с цел той и властта в Сърбия да бъдат свалени. Както Вучич, така и министърът на минната промишленост и енергетиката на Сърбия Дубравка Джедович Ханданович увериха, че добив няма да има поне още две години.
Миналия месец Сърбия възстанови лиценза на австралийската минна компания “Рио Тинто” за разработването на литиева мина в долината Ядар две години след като предишното правителство временно спря плановете на компанията поради протести на екологични организации.
Проучването на находищата на литий и бор в долината Ядар се извършва от "Рио Тинто" в продължение на 20 години. Компанията е изготвила планове за откриване на мина.
За да се премине към производство на обекта, компанията сега трябва да получи одобрение, което зависи от проучването на въздействието върху околната среда, каза пред Ройтерс сръбският министър на енергетиката Дубравка Джедович Ханданович.
Тя посочи още, че проектът е един от най-големите по отношение на доказани запаси, тъй като възлизат на 158 милиона метрични тона – еквивалентни на 17 процента от общите европейски запаси от сребристобелия метал, който е от изключително значение за производството на батерии за електромобили и за световния преход към зелена енергия.
На 19 юли Вучич, германският канцлер Олаф Шолц и еврокомисарят по енергетиката Марош Шефчович подписаха споразумение, осигуряващо на държавите членки на ЕС достъп до суровини, включително литий от Сърбия, която е страна кандидат за членство в блока.
Говорителят на ЕС Петер Стано заяви, че евросъюзът не би подкрепил нещо, което противоречи на европейските екологични стандарти.
В днешно интервю за Ен 1 Стано каза, че ЕС е наясно с безпокойство, което е възникнало у част от сърбите по отношение на лития и проекта на “Рио Тинто” за добив в долината Ядар. Той обаче подчерта, че ЕС е вероятно общността с най-високи стандарти в света по отношение на околна среда, на чистото производство, чистата енергия, чистото рециклиране и възстановяване на околната среда.
Сръбският фермер Златко Коканович обаче не иска литиева мина в задния си двор и ще направи всичко възможно, за да не допусне тя да заработи.
„Всички тук сме готови да дадем живота си“, каза 48-годишният фермер пред Асошиейтед прес.
„Могат да стрелят. Това е единственият начин да отворят мината“, допълва той.
Коканович ще бъде довечера на протеста с групата си „Няма да се откажем от Ядар“.
Имаме много хора, които да гарантират сигурността по време на протеста. Полицията също трябва да бъде там, за да осигури сигурността на събитието и да предотврати инциденти. Тя служи на хората, каза Коканович, цитиран от Ен1.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text