site.btaОБНОВЕНА Мицкоски за преброяването в Албания: България използва свободното пространство, оставено от предишното правителство на Северна Македония
Българската пропаганда в Албания просто заема „освободеното от правителството на СДСМ и ДСИ пространство“. Това е заявил премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски в отговор на въпрос, свързан с резултатите от преброяването на населението в Албания, според резултатите от което като българи са се записали 7057 души, а в графата „македонци“ са се вписали 2281, при 5512 от преброяването в Албания през 2011 година.
Резултатите предизвикаха множество коментари в Северна Македония.
„Тази асимилаторска политика на източния ни съсед не е само по отношение на македонците (...). Там (в Албания) има три пъти повече българи, отколкото тук (в Северна Македония), сега е интересно да видим дали ще има искане (българите в Албания) да влязат в конституцията, след като тук искат да са в конституцията, иначе не виждам логиката“, каза Християн Мицкоски по време на посещението си в Гевгелия.
Преброяването през 2023 г. е първото, откакто през 2017 г. Албания призна българското малцинство страната.
БТА припомня, че през октомври 2017 г. албанският парламент прие закон за защита на националните малцинства, в който се признава съществуването на българско малцинство. Нормативният акт бе одобрен със 102 гласа "за" при 10 "против" и 1 "въздържал се". Тогавашният министър на външните работи Дитмир Бушати заяви, че този закон е ангажимент на Албания, който произтича от принадлежността на страната към международни институции и по-конкретно от членството в Съвета на Европа (СЕ) и Рамковата конвенция на СЕ за малцинствата. В закона за защита на националните малцинства в Албания като такива са признати гръцкото, македонското, влашкото, ромското, египетското, черногорското, босненското, сръбското и българското.
Пред медиите в Гевгелия Мицкоски заяви, че като държава, Република Северна Македония повече няма да оставя „празно пространство“ и скоро ще посети Албания, за да се срещне и разговаря с македонското малцинство там, защото иска да върне „доверието в корените, в македонската им антропология и македонския език“ и правителството на Северна Македония ще направи всичко да ги защити.
Попитан за посланията на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и българския президент Румен Радев че "ръководството на Република Северна Македония има какво да научи“ по отношение на присъединяването към ЕС, премиерът на Северна Македония отговори, че е свикнал да бъде подценяван, но винаги побеждава.
„Ще видим как ще е в този случай. Искам ние, като балкански държави, да следваме примера на балтийските и скандинавските страни, така че всички заедно с изградени мостове да се представяме заедно по света и да градим добросъседска политика. Мислех, че сега в 21 век ще говорим как заедно ще развиваме обща икономика, образование, туризъм, ще сближаваме хората. Готов съм да говоря за това, но кой съм аз, за да им казвам какво да правят? Съжалявам, че виждат промяна в политиката тук. Отминаха времената, когато имаше политици с превит гръбнак, които подписваха всичко, но не защитаваха интереса на македонските граждани. Трябва да свикнат с политици, които работят за доброто на родината и защитават интересите на гражданите. Моето послание и към двамата е, че ние сме мирен народ и сме готови да си сътрудничим с всички, но гледаме на това като на двупосочна улица“, каза Мицкоски.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text