site.btaНовият парламент на Република Северна Македония избра за свой председател Африм Гаши
Африм Гаши беше избран за председател на новия парламент в Република Северна Македония още в първия ден на учредителното заседание на законодателния орган. При 116 регистрирани на заседанието, 76 гласуваха „за”, а 6 „против” избора на Гаши. Дебатите бяха белязани от активните и емоционални изказвания на 6-те депутати от Левица и няколко от ВМРО-ДПМНЕ и без участие от трибуната на депутатите от СДСМ. Африм Гаши стана председател на парламента и положи клетва без да избягва конституционното име на държавата - Република Северна Македония.
„Няма да позволя нито един депутат да се чувства дискриминаран. Нека докажем, че сме най-добрият образ на това общество - Северна Македония в миниатюра. Имаме нов състав на парламента и мнозинство, което ще състави новото правителство. Пред нас се открива нова перспектива. Да спрем изселването на млади хора. Аз съм оптимист, че можем да върнем много от нашите емигранти, ако изпълним обещанията си за повишаване на жизнения стандарт. Дебатът за миналото не е дискусия, която трябва да се развива от политици, най-малко от депутати. Миналото е добра тема за историците, но не и за политиците. От нас се иска да подобрим бъдещето и да говорим за бъдещето, а не за миналото. От това да говорим само за миналото нашите граждани няма да имат полза. Затова трябва да се обединим около общите искания на гражданите. Европейско бъдеще, реформи в образованието, защита на семейството и опазване на околната среда. Имаме много точки, които ни обединяват и това е добра възможност”, заяви Гаши в първото си изявление като председател на парламента.
Африм Гаши, който подаде оставка като председател на партия Алтернатива, част от коалицията ВЛЕН (Заслужава си), беше предложен за председател на парламента на Северна Македония от 75 депутати от ВЛЕН, ВМРО-ДПМНЕ и движението ЗНАМ, които преговарят за бъдещото правителство на страната.
В изказванията на депутатите от Левица, които още преди началото на парламентарното заседание обявиха, че ще бъдат деструктивна опозиция, имаше аргументи срещу избора му затова, че Алтернатива има само двама депутати, че в предишния парламент, в който Гаши е бил депутат, той не е имал нито едно изказване, че не е наясно с отговорността на функцията и др. Според председателя на Левица Димитър Апасиев случващото се в парламента е „генерална репетиция за включването на българите в конституцията”.
Учредителното заседание на парламента на Република Северна Македония започна в присъствието на президента на страната Гордана Силяновска и бившите президенти Стево Пендаровски, Георге Иванов и Бранко Цървенковски, както и съпругата на Борис Трайковски Вилма Трайковска, на представители на различни държавни институции и на религиозните общности, както и представители на дипломатическите мисии в страната.
Въпреки че депутатският мандат на Талат Джафери беше потвърден от комисията за верификация и самия парламент, той продължава да заема функцията министър-председател заедно с останалите министри, станали депутати до избирането на новото правителство, стана ясно на учредителното заседание на новия състав на парламента в Република Северна Македония.
Най-възрастният депутат Мерита Коджаджику, която водеше учредителното заседание, обясни, че това е с цел да се осигури приемственост в работата на правителството.
От трибуната Талат Джафери информира, че ще изпълнява функциите на премиер, тъй като не е гласувано прекратяване на функциите на техническото правителство и няма да участва в работата на парламента, защото, според закона не може да изпълнява едновременно две държавни функции.
В новия състав на парламента на Република Северна Македония най-много депутати има коалицията "Вашата Македония", водена от ВМРО-ДПМНЕ - 58. Коалицията "За европейско бъдеще", водена от СДСМ, и коалицията "Европейски фронт", водена от ДСИ, имат по 18 депутати, коалиция ВЛЕН има 14, а Левица и ЗНАМ разполагат с по шест депутати.
Четиригодишният мандат на новия парламентарен състав започва да тече от учредителното заседание на парламента, както и срокът от 10 дни, в който президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска трябва да даде мандат за съставяне на правителство на кандидата на партията или партиите, които имат мнозинство в парламента. Съгласно резултатите от парламентарните избори и провеждащите се в разговори между политическите партии, това ще бъде председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text