site.btaОБНОВЕНА Германският външен министър призова за бързото приемане в ЕС на страните кандидати за членство от Западните Балкани
Германският външен министър Аналена Бербок призова за бързото приемане в ЕС на страните кандидати за членство от Западните Балкани по повод отбелязването на 20-ата годишнина от разширяването на евросъюза с десет страни през 2004 г., предаде ДПА.
„Политическите и географски „сиви зони“ на Балканите или в източната част на ЕС са изключително опасни“, написа Бербок в авторска статия, публикувана по случай годишнината.
„Не можем да си позволим такива сиви зони, защото за (руския президент Владимир) Путин те са покана за намеса, за дестабилизация“, отбеляза Бербок.
Статията, която ДПА видя преди публикуването ѝ, се появи днес в медиите в Литва, Латвия, Румъния и Гърция, отбелязва агенцията.
Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия, Словения, Унгария, Малта и Кипър бяха приети в ЕС на 1 май 2004 г.
„Знаем поне от (началото на) войната на агресия на Русия срещу Украйна: Разширяването на нашия ЕС днес също е геополитическа необходимост“, написа Бербок.
Точно както преди 20 години, днес милиони европейци виждат надежда и възможност в това да станат граждани на ЕС.
„Не можем да си позволим още едно цяло поколение отново да линее в чакалнята на ЕС, какъвто беше случаят в Западните Балкани“, предупреди тя.
"Не трябва да пропиляваме възможността да направим нашия съюз по-голям и по-силен – и следователно по-сигурен", отбелязва Бербок.
Поколението на разширяването на ЕС от 2004 г. трябваше да събере смелост, "да не бъде повлияно от насрещни ветрове и популистки лозунги", каза Бербок.
Нашето поколение сега е изправено пред задачата да защити и укрепи европейския проект за мир и свобода, дори това да струва невероятно количество енергия. За да се случи това, са необходими реформи, каза тя, като допълни, че това включва и по-малко възможности за вето в Европейския съвет.
Западните Балкани включват Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Република Северна Македония, Сърбия и Черна гора.
В Брюксел смятат Черна гора за най-напреднала в процеса по присъединяване, отбелязва ДПА.
Разширяването на ЕС се очаква най-рано преди края на десетилетието.
ЕС води преговори за присъединяване с Черна гора от 2012 г. През март евросъюзът реши да започне преговори и с Босна и Херцеговина. Първата конференция за присъединяване обаче ще бъде организирана едва след като страната изпълни поети ангажименти за реформи като например в борбата с корупцията и организираната престъпност.
На 1 май Бербок планира да отпразнува 20-ата годишнина от присъединяването на Полша към ЕС с полския си колега Радослав Шикорски в Слубице и германския граничен град Франкфурт на Одер.
Предвидено е съвместно посещение на европейския фестивал „Европейски пикник“ ("European Picnic"), съвместна разходка по моста на Одер и обмен на студенти от Европейския университет Виадрина.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text