site.btaКНА: Кипърското правителство осъжда изказването на Ердоган за Кипър
Говорителят на кипърското правителство Константинос Летимбиотис определи днес изказването на турския президент относно Кипър като осъдително, неприемливо и провокативно, предаде за БТА кипърската агенция КНА.
Реджеп Тайип Ердоган каза вчера, че през 1974 г. целият Кипър е щял да падне в ръцете на Турция, ако инвазията не е била спряна.
Кипър е разделен от 1974 г., когато турски войски нахлуха и окупираха северната една трета на острова.
След заседанието на кабинета днес Летимбиотис каза, че „неприемливото изказване и времето, избрано от президента Ердоган, демонстрират липса на уважение към международното право, европейските достижения на правото, резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, както и към самия генерален секретар, чийто личен пратеник беше в страната ни преди 24 часа с мисия да създаде условия за подновяване на преговорите в договорените рамки“.
Турският президент, каза кипърският правителствен говорител, избра да изпрати на практика послание за разединение, нарушавайки и пренебрегвайки резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.
„Неприемливото изказване на Ердоган още веднъж доказва очевидното: не може да има анахронични гаранции в една модерна европейска държава. Немислимо е която и да е държава да бъде жертва на апетитите и експанзионистичните намерения на чужди държави. Това е изискване на международното право. Това налагат справедливостта и разумът“, каза говорителят.
Ще продължим с всички сили, каза Летимбиотис, „за да възобновим преговорите от точката, в която бяха прекъснати, с цел окончателно решение на кипърския въпрос, въз основа на двузонална, двуобщностна федерация, с политическо равенство, напълно съобразени и в съответствие с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН“. Той добави, че това е национален приоритет.
Запитан дали след изказването на турския президент вярва, че е възможен успех в усилията на личния пратеник на генералния секретар на ООН, Летимбиотис каза, че усилията на Мария Анхела Олгин Куеляр дават начало на „нов период в усилията ни за възобновяване на преговорите“.
Назначаването й, добави той, доказва колко отдаден е генералният секретар на ООН на усилията за възобновяване на преговорите. „Няма да позволим на никого да ни отклони от мисията за разрешаване на кипърския въпрос в договорената рамка“, добави Летимбиотис.
Той каза още, че кипърският въпрос няма да бъде решен чрез публични забележки и „няма да приемем подобни изказвания от Турция".
Това, което искаме и насърчаваме, е да има искрено намерение и желание да се върнем към преговорите в договорената рамка, от точката, в която те бяха прекъснати, за постигане на жизнеспособно, окончателно решение, което ще бъде от полза за цял Кипър, за кипърските гърци и кипърските турци, както и за целия регион, добави Летимбиотис.
Междувременно източници на КНА казаха, че през април предстои Олгин да посети Брюксел и Берлин, тъй като Германия се смята за страна в добри отношения с Турция.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text