site.btaПрограмата за трансгранично сътрудничество дава възможности на общини от двете страни на границата, казва кметът на Берово в Северна Македония
Берово е един от крайграничните градове в Северна Македония в Малешевската планина, като според последното преброяване на населението в страната от 2022 г. общината има 13 941 жители в 9-те населени места в нея.
Пред БТА кметът на общината Звонко Пекевски разказа за сътрудничеството, което има с общини от България.
„С община Струмяни имаме дългогодишно сътрудничество и мога да кажа, че то е на най-високото възможно ниво, а в последния програмен период на Програмата ИНТЕРРЕГ за стимулиране на сътрудничеството между регионите във и извън Европейския съюз, финансирана от Европейския фонд за регионално развитие, имаме няколко съвместни проекта. Единият е „Доброволци през границата”, чрез който можем да си помагаме през различните сезони - при горски пожари или при справяне със зимни предизвикателства. Чрез другия направихме реконструкция на коритото на река Брегалница в Струмяни и на кея на реката в Берово. Европа ни свързва и чрез тези проекти. България е член на ЕС, ние сме партньори и тези трансгранични проекти дават възможност да си сътрудничим и по този начин да подобряваме начина на живот на гражданите на съседните общини от двете страни на границата”, разказа Пекевски.
Община Берово е побратимена и с община Болярово, една от съставните общини на област Ямбол, като контактите с нея са свързани отново чрез съвместна работа по друг европейски проект - „Европа на гражданите”.
Планираният преди повече от 30 години ГКПП Клепало е на 17 км от Берово. Построеният преди години път от страна на Северна Македония вече се нуждае от ремонт, а изграденият граничен пункт се руши. С решение на МС на България през март миналата година граничният пункт, както и изграждането на инфраструктурата до него, става национален обект. Проектът е включен и в програмния период на ИНТЕРРЕГ за 2021-2027 г.
Пунктът не е предвиден за товарни автомобили и на практика ще може да се използва по-скоро за туризъм.
„Нашата цел е именно такава, да има размяна на туристи от двете страни на границата. На 40 км. от Берово има ГКПП (Делчево), откъдето се извършва товарният транспорт. Ние искаме да има обмяна на хора, което ще направи и сътрудничеството ни през следващия период по-силно. Това отдавнашно желание го има и до днес и вярвам, че това желание след известно време ще стане реалност. Това зависи от двете съседни държави”, каза Пекевски.
Стратегическият проект за отварянето на ГКПП Клепало е включен в новия програмен период на програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ, а очакванията очертава и проект, с който Берово, съвместно с българските общини Струмяни и Петрич и община Струмица в Северна Македония кандидатстват за новия програмен период. Намерението им е да да направят велопътеки на територията на четирите общини и се надяват, че ще бъдат сред одобрените проекти.
/ПК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text