site.btaОБНОВЕНА Кръгла маса, посветена на първата годишнина от българо-румънското стратегическо партньорство се проведе в Букурещ
Кръгла маса “Румъния и България - една година стратегическо партньорство. Пътят напред” се проведе в румънския дипломатически институт в Букурещ. Акцент по време на дискусиите бе поставен върху теми като сигурността в Черно море и укрепването на източния фланг на НАТО, Шенген и др.
“Нашето сътрудничество никога не е било по-динамично. Научихме се, че ако действаме заедно, ще сме по-успешни в преследването на общите си цели”, заяви заместник-външният министър на България Елена Шекерлетова.
Тя очерта като една от общите цели между двете държави и членството в ОИСР и съобщи, че външният министър Мария Габриел ще излезе с общ призив за създаване на общ екип за обмен на практики между България, Румъния и Хърватия в това направление.
“Руската агресия драматично промени сигурността, особено в региона на Черно море. Застрашени са икономическите ни интереси и свободата на превозите. Няма да допуснем Русия да разруши Европа. Ключово е да продължим да оказваме военна и хуманитарна помощ на Украйна”, каза още заместник-външният министър на България Елена Шекерлетова.
“Румъния и България сме обединени от целта си да финализираме присъединяването си към Шенген. Надявам се до края на годината това да се случи”, коментира държавният секретар в румънското външно министерство Даниела Гътман.
Тя подчерта, че е необходим стратегически подход в Черно море.
“Опитахме се да привлечем всички международни организации, да им покажем колко е важно Черно море, но и да намалим действията на трети играчи в региона”, отбеляза Даниела Гътман.
Тя съобщи, че през следващите седмици се очакват конкретни резултати от създадената между България, Румъния и Турция военноморска група за обезвреждане на мини в Черно море.
“Украйна се нуждае от продължаващата подкрепа, която се бори за своята собствена свобода, но и за нас, европейците. Трябва да засилим усилията си, за да спечели Украйна тази война”, допълни румънският държавен секретар.
Като друг основен приоритет тя очерта разширяването на Западните Балкани.
“Някои наши партньори ни обвиняват в стратегическо късогледство, но те не разбират геополитическия контекст, създаден от руската агресия в Украйна”, подчерта Даниела Гътман.
“България и Румъния трябва да са отличен пример в ЕС, че две страни членки, два лоялни партньора на ЕС работят заедно, за да ускорят модерни инфраструктурни проекти в региона. Това е най-добрата ни мотивация да работим и да бъде заедно”, каза посланикът на България в Румъния Радко Влайков.
По думите му трябва да се оказва натиск върху другите министерства, за да бъде готов мостът между Русе и Гюргево за четири години, а не за 12, за колкото е бил изграден мостът Видин-Калафат.
“Имаме почти перфектна синхронизация на позиции. Очевидно е къде стоим”, коментира на свой ред посланикът на Румъния в България Бръндуша Предеску. Тя отбеляза, че националните телевизии, радиа и агенции на двете държави са решили да си разменят новини всеки ден и това означава, че в публичното пространство ще има повече информация за България и Румъния.
"Това е основа за стратегическото ни партньорство да бъде по-видимо и здраво. Защото не е даденост, че ние сме съседи и се познаваме добре. Ще се изразя метафорично. Ние сме миньори, които търсят злато за нови възможности всеки ден. Не взимайте за даденост най-добрите си приятели”, каза Бръндуша Предеску.
В рамките на кръглата маса “Румъния и България - една година стратегическо партньорство. Пътят напред” днес дипломатическите институти на България и Румъния подписаха споразумение за сътрудничество.
/СУ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text